geographische coördinaten gegeven plaats gemakkelijk kan worden bepaald. Gedurende de middeneeuwen werden aan de mathematische wetenschappen geene groote hoofdstukken toegevoegd; de meet kunde, zooals zij in de »Elementen» van Euclides was over geleverd en als het ware «gecanoniseerd», gold nog steeds als het onfeilbare en volmaakste gewrocht van den menschelijken geest, waaraan niet mocht worden getornd en toen de groote Keppler, bij zijne beroemde onderzoekingen betreffende de bewe ging der planeten, zich naar de kegelsneden zag verwezen, moest hij zelfs terug naar het werk over deze krommen van Apollo- nius van Perga uit de 3e eeuw voor Chr., hierboven reeds genoemd. Wel kwam in dezen tijd de «Astrologie» de ontaarde dochter van de Astronomie tot bizondere ontwikkeling; de be ruchte leuze «Mundus vult decipi, decipiatur ergo» «de wereld wil bedrogen worden, laat zij dus bedrogen zijn» ook in onze dagen nog niet geheel machteloos, speelde toen nog eene belangrijke rol en zelfs vele vooraanstaande mannen der weten schap waren, tengevolge van de abnormale maatschappelijke ver houdingen, genoodzaakt zich aan haren invloed te onderwerpen. Men leze Schillers schoone schildering in «Wallenstein»: Glückseliger Aspect! So stellt sich endlich Die grosze Drei verhangniszvoll zusammen, maar ook hoe Keppler de zwaarbeproefde over deze aangelegenheid dacht: «Es ist wohl diese Astrologie ein narrisches Töchterlein, aber du lieber Gott, wo wolt jhr Mutter die hoch vernünfftige Astronomie bleiben, wenn sie diese jhre narrische Tochter nit hette, ist doch die Welt noch viel narrischer und so narrisch dass deroselben zu jhrem Frommen diese alte verstandige Mutter durch der Tochter Narrentaydung eyngeschwatzt und eyngelogen werden muss; und seynd der Mathematicorum 84 J. L. Craig, «Mecca retro-azirau tal projection. (Kaïro, 1909 1911). Prof. Dr. E. Hammer, Gegenazimutale Projek tionen. (Peterm. Mitt. 1910). Dr. C.. Schoy, Azimutale und gegenazimutale Karten mit gleichabstan- digen parallelen Meridianen. (Ann. d. Hydrographie, 1913). Id. Die gegenazimutale mittabstandstreue Karte.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 92