85 salaria so gering, das die Mutter gewisslich Hunger leyden müsste, wann die Tochter nichts erwürbe». Na Kepplers tijd verloor de Astrologie dra veel van haren vroegeren luister. Belangrijke gebeurtenissen uit het tijdperk der middeneeuwen waren vooral de invoering van de «nul» in het cijfersysteem en van de negatieve getallen in het algebraïsch teekensysteem, waarmede de eerste pogingen werden ingeleid tot verbetering der symbolische systemen als voertuig der wis kundige gedachten. De ontwikkeling der astronomische weten schap zoowel als de eischen, welke door den opbloei van handel en verkeer aan de menschelijke samenleving werden gesteld, deden hoe langer hoe meer de behoefte gevoelen aan hulpmid delen, waardoor zóówel het geestelijke verkeer onder de geleerden als de gedachtenwisseling in de maatschappelijke samenleving kon worden bevorderd. Dergelijke hulpmiddelen waren de symbolensystemen voortge komen uit de geniale vindingen van een Neper en Bürgi, een Newton en Leibnitz, een Descartes en zoovelen meer uit den nieuweren tijd; de toepassing van telkens eenvoudiger, telkens meerzeggende symbolische uitdrukkingen brengt telkens inge wikkelder en telkens zwaarder problemen binnen het bereik van ons, bevattingsvermogen en de technicus van heden verkrijgt met behulp van eene eenvoudige algebraïsche of differentiaal vergelijking, zijn logarithmentafel, zijne rekenmachine of zijn planimeter in weinige oogenblikken resultaten, welke volgens de primitieve methoden der «oudheid» slechts ten koste van een menschenleeftijd aan inspanning zouden kunnen worden verkre gen, zoo ze al bereikbaar waren! «Of wij de-verhouding-van-de-lengte-van-de-diagonaal- van-een-vierkant-tot-die-der-zijde door evenzooveel woorden of enkel door het symbool z uitdrukken, verandert niets aan het wezen der zaak, maar onnoemelijk veel ten opzichte van de oeconomie van ons denken; eene korte, symbolische probleem- stelling maakt geesteskrachten vrij, die weder ten bate van de probleem oplossing kunnen worden aangewend». Ook gedurende het tijdperk der zoovaak minder welwillend beoordeelde middeneeuwen werd in dit opzicht heel wat gedaan Prof. Dr. G. Mannoury. Geschiedenis der Wetenschappen (Wis kunde). Blz. ioi.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 93