betreffende eene geheel willekeurige ruimte, Euclidisch of niet, en drie of meerdimensionaal, waarmede de hyper- geometrie op deugdelijken grondslag werd gevestigd en tevens de betrekkelijkheid werd geopenbaard van alle meetkunstige grondwaarheden. Deze betrekkelijkheid van alle meetkunstige grondwaarheden heeft ook weerklank gevonden in de opvattingen der «Relati- visten» Einstein, Minkowski, Lorentz l) en anderen. Ier verklaring van optische en electrische verschijnselen wordt aan genomen, dat de wereldruimte gevuld is met een bizonder medium «den stilstaanden aether»; de hemellichamen bewegen zich daardoor heen zonder den aether mede te voeren en een lichtstraal plant er zich door voort met eene volkomen constante snelheid. Een lichtstraal zal dus ten opzichte van de door den aether voortsnellende aarde waardoor deze dus als 't ware een «aetherwind» tegemoet waait verschillende snelheden moeten hebben, naar mate deze straal gericht is in denzelfden of in tegengestelden zin van de bewegingsrichting der aarde of ook wel volgens eene lijn, loodrecht op deze bewegings richting. Michelson en Morley hebben echter door middel van eene interferentieproefneming waarbij dit verschil nog onbetwistbaar moest kunnen worden geconstateerd aangetoond, dat dit verschil in snelheid in werkelijkheid niet bestaat. Volgens eene door Lorentz en Fitzgerald opgestelde hypothese, zou deze negatieve uitkomst moeten worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat alle voorwerpen, die zich door den aether voortbewegen, in de richting der beweging ietwat worden ingedrukt Lorentz- verkortingterwijl de afmetingen in eene richting loodrecht daarop onveranderd zouden blijven. Eene meetstaaf, die stil stond ten opzichte van den aether zou dus, wanneer zij in hare lengteriching werd voortbewogen, automatisch ietwat korter worden en dat dit verschil in lengte niet kan worden geconstateerd, komt eenvoudig daardoor, dat de vergelijkingsstaaf in dezelfde mate wordt verkort. go prof. H. A. Lorentz. Het Relativiteitsbeginsel. (Bewerkt door W. Kees om). Archives du Musée Teyler, I9Ï4- Serie III, Vol. II.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 98