Tegen de stellingen der «Relativisten» zijn o.a. bedenkingen aangevoerd door M. W. Polak w.i. Lector aan de Wagening- sche Landbouw-Hoogeschool. «Den menschen is een vermogen eigen dat al hun wissel werkingen met de natuur begeleidt, het vermogen n.l. tot wiskundig bekijken van hun leven, tot het zien in de wereld van herhalingen van volgreeksen, van causale systemen in den tijd». 2) Wiskundige formules en symbolensystemen zijn onze hulp middelen om de ervaringen ten opzichte van deze volgreeksen in eenen duurzamen en voor anderen bevattelijken vorm vast te leggen en naar mate deze systemen eenvoudiger zijn, stijgt ook hunne oeconomische beteekenis. De zucht om deze systemen zooveel mogelijk te vereenvoudigen, noopt ons echter om alles wat de regelmaat stoort er verre van te houden en daardoor brengen wij veel meer regelmaat in de waargenomen verschijnselen dan er in werkelijkheid in voorkomt; wij komen daardoor af en aan tot de pijnlijke ontdekking, dat iets «niet volkomen waar» is en de «regel derhalve niet langer doorgaat». Zoo zegt bijv. de derde «wet» van Keppler, dat voor de ver schillende planeten de verhouding tusschen de derde machten der halve groote assen (a) hunner banen en de vierkanten der omloopstijden (r) standvastig is; de mechanica leert echter, dat L_ fL'twaarin M de massa van de zon en m die van a 3 f (M -j- m) de planeet beteekent. De derde «wet» van Keppler gaat dus alleen door, wanneer alle planeten dezelfde massa hadden of indien hunne massa ten opzichte van die der zon mag worden verwaarloosd. Wij zijn dus telkens genoodzaakt de bakens te verzetten en andere gedachtenpaden te bewandelen, zoodra ons blijkt, dat de grondslagen waarop wij onze systemen hebben gebouwd niet geheel betrouwbaar meer zijn, doch dan zullen ook naarmate wij krachtens onze vroegere ervaringen de waarheid meer naderen de op te bouwen nieuwe systemen weder eenvoudiger kunnen zijn. gi M. W. Polak w.i. Bezwaren tegen de opvattingen der Relativisten, Deventer, 1918. 2) Prof. Dr. L. E. J. Brouwer. Over de Grondslagen der Wiskunde. Blz. 81.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 99