i°3 BOEKBESPREKING. Kalender für Landmessungswesen und Kulturtechnik, 42. Jahrgang für 1919. Band I und II. Stuttgart, Verlag von Konrad Wittwer. Preis gebunden 5 Mark. Van dezen mooien Kalender van W. Jordan, later voortgezet door W. Schlebach, heeft Prof. Curtius Müller te Bonn, onder medewerking van een breeden staf van vakgeleerden, thans wederom Band I en II het licht doen zien. Band III bevattende wetenschappelijke en practische artikelen betreffende het ruime veld der landmeetkunde en kuituurtechniek is nog ter perse en niet begrepen in den prijs van 5 Mark, waarvoor Band I en II, samen in een stevigen band gebonden, zijn te verkrijgen. Band I bevat behalve de gewone kalendergegevens practische mededeelingen op velerlei gebied; in de lijst op blz. 28 betref fende de geographische ligging van duitsche en eenige niet- duitsche sterrenwachten, vonden wij wel de gegevens betreffende Christiania, Stokholm, etc. vermeld, doch tot ons leedwezen niet die betreffende onze Sterrenwacht te Leiden. De na de practische schrijfkalender volgende rubriek C geeft in een 127 tal bladzijden een schat van tafels en formules op velerlei gebied, een log. tafel in 4 decimalen van de getallen, een log. trig, tafel in 4 decimalen zoowel voor sexagesimale- als voor centesimale verdeeling van het quadrant, tachy- metrische tabellen eveneens voor beide verdeelingen, etc. etc. Band II geeft dan nog in een 27-tal bladz. eerst een beknopt doch zeer lezenswaardig overzicht (door Prof. Müller) van belang rijke publicaties op landmeetkundig en aanverwant gebied voor het tijdperk Sept. 1917 tot Sept. 1918 en verder diverse mede deelingen betreffende het Vereenigingsleven, etc. onzer Duitsche collega's. Trots de moeielijke tijdsomstandigheden heeft de uitgever het werkje naar behooren verzorgd; de prijs is billijk gesteld en ook deze jaargang zal dus in breede kringen wel weder verspreiding vinden. T. POLÊE.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 103