J°7 uitgereikt, bedoeld in artikel 3, sub c van bedoeld Kon. besluit. (Zie dit Kon. besluit hierboven, bladz. 94/5). INVOERING VAN EEN KADASTER EN EEN GROND- BOEKSTELSEL IN SURINAME. Op de Koloniale Huishoudelijke Begrooting van Suriname voor het dienstjaar 1919, Art. 49, is een Memorieposh gebracht ten behoeve van de Voorbereiding van de invoering Van een kadaster en een gróndboekstelsel» De toelichting luidt als volgt: „De (lommissie, ingesteld bij beschikking van Minister de Waal Malefijt van 19 Maart 1913, afd. B, n°. 13, om te dienen van advies omtrent de door de Suriname-Commissie bepleite herziening van de Surinaamsche wetgeving betreffende het beheer der domeinen en de uitgifte van gronden, heeft in haar in 1914 uitgebracht, ter Algemeene Landsdrukkerij uitge geven verslag onder meer twee maatregelen voorgesteld, waarvan het domeinbeheer groot nut zou ondervinden. Deze maatregelen zijn de in voering van het Torrens-stelsel voor de grondboekhouding en die van een kadaster. Het ligt in de bedoeling om beide maatregelen te verwezen lijken. Eene verordening tot invoering van eene grondboekhouding is hier te lande, in samenwerking met het oud-lid dezer Commissie I. Boer Hzn, ontworpen en zal vermoedelijk eerlang aan den Gouverneur kunnen worden toegezonden. Intusschen kan worden aangevangen met de voorbereiding van de invoering van deze boekhouding en van een met dit stelsel in nauw verband staand kadaster. In beginsel is besloten de leiding van den voorbereidenden arbeid op te dragen aan een uit Nederland uit te zenden landmeter van het kadaster. Het bleek namelijk niet mogelijk de verwezenlijking van een en ander op te dragen aan het hoofd der op nemingsbrigade, die voor nog zeer geruimen tijd daartoe de handen te vol heeft. - Ten einde voor deze uitzending over het noodige krediet te beschikken, wordt de onderwerpelijke memoriepost voorgesteld, die ruimte aanbiedt om, zoolang nóg geen vaste lijnen kunnen getrokken worden, alle met het onderwerp in verband staande uitgaven te doen. De Gouverneur heeft reeds het voorstel gedaan, om het; personeel op het kantoor van den Gouvernements-landmeter uit te breiden met een commies, en een schrijver in het belang van eene betere verzorging van den dienst der domeinen. Blijkens de memorie van toelichting zullen zij belast worden met werkzaamheden,, die zeker ook voor de invoering van het-grondboek stelsel noodig zullen zijn, meer in: het bijzonder met het opsporen van de. geschiedenis der verschillende perceelen." ,s

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 107