io9 De toelichting luidt als volgt: „Ten einde te verzekeren, dat steeds kan worden beschikt over goed geschoolde landmeters voor de kadastrale meting en hermeting van eigen dommen en voor andere metingen van kadastralen aard, zoomede voor metingen van niet-kadastralen aard, zoowel voor het land als voor parti culieren, stelt de ondergeteekende voor om bij den opnemingsdienst een leergang voor de opleiding van landmeters in het leven te roepen. Het is de bedoeling om voorloopig slechts vijf leerlingen toe te laten. De leergang zal bij 135 lesuren per jaar (3 per week, gedurende 45 weken) drie jaar duren. De leerlingen ontvangen onderricht in de kennis en het gebruik van de instrumenten; in de geodesie wat de geomorphie betreft in alge- meene trekken en wat de landmeetkunde betreft in haren geheelen om vang en in het teekenen; voorts krijgen zij voortgezet onderwijs in de stereometrie en beschrijvende meetkunde, in de analytische meetkunde voor zoo ver de leer der coördinaten en kegelsneden betreft en in de beginselen der boldriehoeksmeting. Als leeraren aan den leergang zullen optreden het hoofd van den op nemingsdienst, de aan dien dienst verbonden topograaf-landmeter A. Currie en een leeraar voor de wiskundige vakken. Na afgelegd examen kunnen de leerlingen worden benoemd tot tijdelijk landmeter bij den opnemingsdfenst, onder verplichting om gedurende vijf achtereenvolgende jaren in dienst van den lande te blijven. Zij die anders dan wegens lichamelijke ongeschiktheid, niet aan de verplichting voldoen, zullen verplicht zijn de kosten hunner opleiding aan den lande terug te betalen." UIT HET KOLONIALE VERSLAG, 1918, II, SURINAME. Hoofdstuk P. j. Uitgifte van land voor verschillende ondernemingen, uitgezonderd die betreffende het boschivezen. In allodialen eigendom en erfelijk bezit werden afgestaan 390 H.A., terwijl in den boezem van het domein werden teruggenomen 1146 H.A. Uitgegeven werden in erfpacht voor den tijd van 75 jaren 4 stukken land tot eene gezamenlijke oppervlakte van 513,14 H.A. en 1 stuk voor den tijd van 25 jaren groot 0,1423 H.A., terwijl 9 erfpachten, groot 22484,66 H.A., wegens het niet betalen der erfpachtsrechten en 3 erf pachten, te zamen groot 8500,14 H.A., op verzoek van belanghebbenden vervallen werden verklaard,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 109