burgerlijken dienst en niet al wat strekken kan om in breeden kring in Nederland de belangstelling voor Nederland-Indië op te wekken en te onderhouden en kennis omtrent Tropisch- Nederland te verbreiden. Als leider van dit bureau is aangewezen de heer L. E. Dom van Rombeek, oud-bestuursambtenaar en oud-inspecteur van de Gouvernements-koffiecultuur, afdeelingschef van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel in Nederlandsch-Indië. Het werkplan van deze «Arbeidsbeurs» omvat: i°. Het bevorderen van de toetreding tot den openbaren dienst in Nederlandsch-Indië door middel van: a. het bekend maken van de eischen en behoeften van de verschillende takken van openbaren dienst, van den werkkring en de vooruitzichten bij elk daarvan, de vereischte studie en examens, studiebeurzen, uitzendingsvoorwaarden, bezoldiging, enz.; b. het verbreiden van meerdere kennis en het geven van in lichtingen betreffende land en volk, taal en godsdienst, zeden en gewoonten, klimaat en hygiënische toestanden, vooruitzichten bij landbouw, nijverheid en handel en maatschappelijke en oecono- mische verhoudingen in Indië; c. het houden van zittingen en besprekingen, lezingen en voor drachten, (met of zonder lichtbeelden) in verschillende plaatsen in Nederland, en het openstellen van de gelegenheid in die plaatsen tot inschrijving van gegadigden voor dienstneming in Indië; 2°. Het verleenen van tusschenkomst voor het verwerven van landsbetrekkingen in Indië, waarbij onderscheiden zal worden tusschen het personeel, hetwelk zonder of na korte voorbereiding wordt aangenomen, en dat, hetwelk vooraf in tusschenopleiding zal wordeu genomen. 3°. Het voorbereiden en voorstellen van toe te kennen studie toelagen en het nagaan voor welke takken van dienst eene op leiding in Indië te verkiezen is boven eene in Nederland enz. enz. Ieder, die voor zijne krachten en gaven een nuttig arbeidsveld mocht willen zoeken in ons schoone Insulinde. richte zich daarom tot de «Arbeidsbeurs voor den Indischen Dienst», bij het Departement van Koloniën, te 's-Gravenhage, Plein N". T. POLÊE. Ill I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 111