ROLAND BARON VON EÖTVÖS. IN MEMORIAM. Het reeds zoo zwaar beproefde Hongarije werd den 8 April 1919 gevoelig getroffen door het verscheiden, na een langdurig lijden, van een zijner grootste zonen, den physicus Roland baron von Eötvös. Geboren den 27 Juli 1848 te Budapest, studeerde Eötvös aanvankelijk in de Natuurwetenschappen aan de Universiteit zijner vaderstad; later volgde hij de colleges te Heidelberg van Buns en, Helmholtz en Kirchhoff. In 1875 werd hij benoemd tot Hoogleeraar te Budapest en in 1894 was hij gedurende enkele maanden zelfs Minister van Onder wijs in het Hongaarsche Kabinet. Eötvös diende de wetenschap met groote toewijding. Aan hem danken wij de Eötvös'sche wet betreffende het verband tusschen het moleculair gewicht en de oppervlaktespanning van vloeistoffen.1) Vooral de geodetische wetenschap heeft echter veel aan Eötvös te danken. De «torsiebalans» van Coulomb werd door hem omgebouwd tot de «Eötvös'sche Drehwage» en daarmede schiep hij een meetinstrument van groote beteekenis voor de «Inter nationale Aardmeting», ten behoeve van de bepaling van den mathematischen vorm der aarde, volgens het verloop der zwaarte krachtsveranderingen in grootte en richting langs haar oppervlak. In de Hongaarsche Laagvlakte ten Oosten van Ar ad leverde hij het practische bewijs voor de juistheid zijner methoden, door met zijne «Drehwage» een groot aantal metingen uit te voeren, waarbij de waarnemingsplaatsen slechts ongeveer 2 K.M. van elkander waren verwijderd. Mededeelingen hierover deed hij R. Schumann in «Deutsch-Ósterreichische Zeitschr. f. Vermessungswesen, 1919, Heft 2/3.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 117