mogelijke promotie in overweging werd gegeven: «Doktor Landmesser», «Doktor der Geodasie» of «Doktor der Landmeszwissenschaft», doch het heeft niet mogen baten. Voor de landmeters eene nieuwe ontgoochelinggroot «rumor in casa»protesten bleven niet uit en ietwat onheilspellend klinkt het: «Für die Landmesser ergibt sich hieraus met zwingender Notwendigkeit, dasz sie endlich ihre Angelegenheiten selbst in die Hand nehmen und bei der Verfolgung ihrer Ziele sich nicht ausschlieszlich auf Wohlwollen höheren Orts, sondern auf ihre eigene Kraft verlassen». Doch hier breken wij af, onder verwijzing naar het hierachter volgende artikel, betreffende den nieuwen «Deutschen Verein für V ermessnngswesen Geheel anders zijn de verhoudingen in Beieren; de opleiding der landmeters heeft hier plaats aan de «Technische Hoch- schule» te München en hooge eischen worden hier gesteld aan den toekomstigen geodeet. Om tot de geodetische studie aan deze Hoogeschool te worden toegelaten, moet men volledig mid delbaar onderwijs hebben genoten; de opleiding heeft dan verder plaats volgens een 3-jarig studieplan (6 semester), waarbij vooral het mathematische deel der geodetische wetenschap sterk op den voorgrond treedt. Hiermede beoogt men te bereiken, dat slechts zij, die behoorlijk mathematisch begaafd zijn, zich aan de studie der geodesie zullen wijden en de candidaten met minder wis kundigen aanleg zich zoo spoedig mogelijk terug zullen trekken. Er is heel wat wiskundige kennis voor noodig om «Karl Orffs Bayerische Landesvermessung in ihrer wiszenschaftlichen Grund- lage» te kunnen volgen en nog veel meer om het standaardwerk van Helmert «Die mathematische und physikalische Theorieën der höheren Geodasie» te verstaan en te beheerschen en dit wordt verlangd van den Beierschen Geodeet! «Analytische Mechanik und Potentialtheorie» benevens «Elemente der spharischen Astronomie» behooren dan ook tot de wel is waar niet verplichte, doch ten zeerste aanbevolen colleges, verder «Graphisches Rechnen», «Photogrammetrie» en «Kartenprojektionslehre». De Beiersche geometer verwerft na voltooiing zijner driejarige 124 Per Landmesser, Heft 12, Pee. 1918,)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 124