Z.W. van München, waar in aansluiting aan de reeds gegevetl punten der «Landesvermessung» langzamerhand tal van vaste punten door trianguleering en waterpassing nauwkeurig zijn be paald, zoodat deze punten kunnen dienen voor de aansluiting der oefeningsmetingen en tevens als controlemiddel bij de beoordee ling hunner juistheid. Ten slotte worden uitgebreide metingen uitgevoerd ter opne ming van een uitgestrekt terrein, in aansluiting aan vooraf be paalde driehoeks- en hoogtepunten. Driehoeks- en veelhoeksmeting, benevens waterpassing vinden hier toepassingrechte en kromme aslijnen worden uitgezet, gepaard met de opneming van lengte en dwarsprofielen; het lengteprofiel van den een of anderen waterloop wordt opgenomen en de hoeveelheid gemeten van het afgevoerde water; hoogtekrommen worden in kaart gebracht, enz. enz. Dat de keuze van een geschikt terrein, waar op deze wijze een 100 a 150-tal deelnemers werkzaam moet zijn, niet zoo heel gemakkelijk is, laat zich denken. Moge ook de Beiersche geodeet van oordeel zijn, dat ook in zijn land nog wel een en ander voor verbetering vatbaar is, toch wijst hij met rechtmatigen trots op zijne benijdenswaardige positie, zoowel wat opleiding als ambtelijke verhoudingen betreft en dankbaar gedenkt hij de mannen, die met vèr vooruitzien den blik, tijdig de baan vrij wisten te maken voor den vooruitstre- venden geest, die hier zijne rechten liet gelden. T. Polêe. DE NIEUWE «DEUTSCHER VEREIN FÜR VERMESSUNGSWESEN Nauw zweeg het krijgsrumoer op de schier eindelooze fronten, nauw herademden de zwaar beproefde volkeren in het vooruitzicht van den zoo vurig verbeiden vrede, of, uit het in politiek en oeco- nomisch opzicht zoo zwaar geteisterde Duitschland drong de mare 127 Voor nadere bizonderheden raadplege men de beschouwingen van Dr. Ing. F. J. Müller in: der Landmesser, 1919, Heft 8 en van Oberarzbacher in: Zeitschr. f. Vermessungswesen, 1919, Heft 5.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 127