door eener kloeke daad van een deel zijner zonen, welke hoopvol stemt voor de toekomst onzer Duitsche collega's. Onmiddellijk na het intreden van den wapenstilstand richtte het bestuur van den «Deutschen Geometer verein» die ook binnen onze grenzen zijne leden telt en van het «Landes- verband preuszischer Landmesservereine» eene aansporing aan alle leden in het groote vaderland, om zich met ter zijde stelling van alle «Engherzigkeit» en «Eigenbrödelei» onmid dellijk nauw aan een te sluiten, onder opneming van alle thans bestaande beroepsorganisaties in eene enkele groote vereeniging met gelijkgerechtigde leden. Een als vlugschrift verspreide oproep van «Steuerinspektor» Gauhl d.d. 26 Nov. 1918 kruiste deze aansporing van het bestuur en daarin worden de wenschen der Duitsche Landmeters ongeveer samengevat als volgt: i°. Gelijke opleiding voor alle landmeters over het geheele nieuwe Rijk. 20. Opneming van het geheele landmeetwezen onder 's Rijks bestuur, gepaard met afschaffing van het «Zentraldirek torium für Vermessungswesen», van de «Landesaufnahme», van de trigonometrische en topographische Afdeelingen van den Generalen Staf en verwijzing van al deze werkzaamheden naar de landmeters. 3°. Geleidelijke uitbreiding van het Driehoeksnet over alle «Gemarkungen». «Abmark ungsgesetz» met recht voor den landmeter tot het betreden van eens anders eigendommen en tot «auszergerichtliche Grenzfestsetzung». Geleidelijk «Ab mark en» van alle openbare straten en wegen, benevens het polygoneeren en waterpassen dezer objecten. Verplichting van alle landmeters om de resultaten van hunnen arbeid aan dit veelhoeks- en hoogtenet aan te sluiten. Verzameling van de resultaten der vele duizenden reeds uitgevoerde waterpassingen van wege de «Cultuurtechnische bureau's, de spoor- en kanaalbouw-«Plankammern», de Kreis- en Stadtbauamtern, enz. ten gebruike bij de samenstelling van de gewenschte nieuwe Einheitskartevoor het geheele Rijk. «Bodeneinschatzung» zonder acht te slaan op de cultuurwijze en onder aanduiding van de slechtste bodemklasse met 1, zonder opgave van eene gelds waarde voor de verschillende klassen. 128

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 128