Verder volledige invoering der centesimale verdeeling van het cirkel-quadrant. «Jetzt ist es Zeit, aber die allerhöchste, dasz wir Landmesser unsere berechtigten Wünsche endlich durchzusetzen versuchen», zegt heer Gauhl en hij waarschuwt daarbij zich niet met allerlei «Kleinkram» in te laten, «denn das hiesze ja den Esel am Schwanze aufzaumen». t) Wat Steuerinspektor Gauhl wenscht komt in hoofdzaak overeen met de in breede lijnen gehouden beschouwingen van het bestuur in de bovenbedoelde «aansporing»; als hoofddoel wordt daar voorop gesteld, de oude, uit zuiver zakelijke overwegingen voortgevloeide eisch der zvolle Mittelschul- und volle Hochschulbildung».2) Daarnevens wenscht het bestuur eene voor geheel Duitschland 'geldende regiem enteering van alle «Landm esser-Ange- legenheite'n» en een algemeen geldend «Vermarkungsgesetz». Het bestuur noodigt alle aangesloten vereenigingen uit naar de zienswijze hunner leden te willen informeeren en de resultaten daarvan zoo spoedig mogelijk mede te willen deelen, doch meent overigens in verband met het door Steuerinspektor Gauhl ingezette stormsignaal voor overijling te moeten waarschuwen, daar het aantal duitsche beroepsgenooten (rond 6000) niet zoo overweldigend groot is, dat de nieuwe regeering zich in dezen kommervollen tijd van politieke vertroebeling en oeconomischen nood in de eerste plaats aan de behartiging dezer belangen zou kunnen wijden. Den 10 Febr. 1919 vergaderden de «Vermessungsbeamten der preuszischen Spezialkommission Treysa» en verklaarden, dat zij zich in hoofdzaak met de uiteenzettingen van het bestuur van den «Deutschen Geometerverein» en het «Landesverband preuszischer Landmesservereine» konden vereenigen en formuleerdan daarbij hunne wenschen als volgt: 1. Zusammenfassung aller Landmesservereine des deutschen Reichs durch Neugründung eines „Deutschen Vereins für Vermessungswesen" unter Gliederung desselben nach landschaftlichen Bezirken, 2. Anschluss dieses Vereins an den Reichsausschuss der Akademischen Berufsstande, 129 Der «Landmesser», 1918, Heft 12. Zie hierboven het artikel: «De opleiding der landmeters in Pruisen en Beieren»,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 129