nieuwing zullen zooals wij boven reeds zagen de over- bouwde deelen binnen de normale grensvlakken moeten worden teruggebracht. «Het was dus een misverstand van het Hof te Amsterdam, toen het den eigenaar van een uitgebouwd dak toestond, nog boven dat dak opnieuw te gaan bouwen. Het bouwrecht heeft slechts hij, die eigenaar is van dat aardoppervlak en naast hem slechts diegene, aan wien het verleend is (Opstal) en zoover het hem verleend is.»1) Roerende goederen zijn splitsbaar in losse deelen en ieder deel kan dan als een zelfstandig voorwerp met bepaalde grenzen deelnemen aan het verkeer. Onroerende goederen hangen echter onverbrekelijk met hunne omgeving samen en feitelijk is hier dus geene splitsing in losse, zelfstandige deelen mogelijk. In het verkeer stelt men zich daarom tevreden met eene «.ideëele» ver deeling van het onroerend goed. Als de verkooper slechts aan geeft, uit welke punten de scheidingslijn zal worden getrokken, kan hij in verticale richting zijn eigendom ideëel in zoovele deelen splitsen als hij verkiest en deze ideëele splitsing treedt bij onroerende goederen dus in de plaats eener feitelijke afscheiding. Tot hoever deze splitsing zal worden herhaald, hangt louter af van de vraag, of het afgescheiden deel in het verkeer nog als eene zelfstandige en dus verhandelbare «zaak» kan worden beschouwd, daar alleen zakenhet voorwerp van eigendom kunnen zijn. In verticale richting kunnen onroerende goederen dus wille keurig ideëel worden gekloofd en de vraag rijst derhalve of deze splitsing ook in horizontalen zin kan plaats vinden. De acces- sieregel brengt reeds mede, dat, door afsluiting van het oor spronkelijke en verbinding met een ander perceel, een zolder of kelder als horizontale laag van een onroerend goed van eige naar kan verwisselen, Daar de wet wel genoegen neemt met ideëele splitsing van het onroerend goed in verticale richting, kan zij moeielijk geacht worden eene ideëele splitsing in hori zontalen zin te verbieden. In beginsel zal dus aldus Prof. Suyling eene behoorlijk aangeduide horizontale laag van 12 Prof. Schol ten, 1. c,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 12