heffing of de hypothecaire boekhouding, de beide diensten, waar voor het kadaster is ingericht. Voor beide diensten zijn de gegevens noodig. Echter niet in gelijke mate. De heffing der grondbelasting kan reeds met zeer ruwe gegevens toe, de verwijzing wordt immers slechts gebruikt voor de verdeeling der belastbare opbrengst ongebouwd. Groote nauwkeurigheid is daarvoor niet noodig. Wanneer wij in art. 85 n°. 4 lezen dat wij onderdeelen van centiaren melding moet worden gemaakt, mogen wij daaruit het besluit trekken, dat het de belangen zijn van de hypothecaire boekhouding, waarvoor de verwijzing wordt in stand gehouden. Wat eischt die boekhouding? Wij vinden het in het K. B. van 8 Augustus 1838, Stbl. n°. 52. Art. 4. In elk kantoor van bewaring zal bovendien worden aangelegd en aangehouden een register van aanwijzing der kadastrale perceelen, ingedeeld bij gemeenten en sectiën, waarop zullen worden ingevuld al de bestaande nommers der perceelen met derzelver inhoudsgrootte en belastbare huurwaarde, en later alle nieuwe nommers, door splitsing en vereeniging derzelve ont staan, waarnevens, naarmate de acten voorkomen, zaf verwezen worden naar het deel en de bladzijde van het algemeen register in het voorgaande artikel bedoeld, waar elk perceel als overge dragen of bezwaard is aangeteekend. Art. 6. Het Departement van Financiën, als tevens belast met het hoofdbestuur der registratie, zal zorg dragen, dat de veranderingen in de kadastrale perceelen voorgevallen, altijd zoo spoedig mogelijk worden nagegaan, en dat het bij art. 4 bedoelde register van aanwijzing ten allen tijde in volkomen overeenstemming blijve met de plans en aanwijzende tabellen van het kadaster. De taak, hier aan het Departement van Financiën opgedragen wordt door het kadaster vervuld, door het instandhouden der verwijzing. De verwijzing maakt het mogelijk de acten en borderellen, die een zeker perceel noemen, te rangschikken bij de perceelen, die naderhand zijn ontstaan. Een systeem van verwijzing is dan alleen goed, wanneer de taak, die het kadaster voor de hypothecaire boekhouding is op gelegd, goed wordt vervuld. Toetsen wij het systeem der instructie aan de behoeften der 140

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 140