hypothecaire boekhouding, dan blijkt het in vele gevallen een goed systeem. Van wijzigingen in de kaart wegens verkeerde meting, ver keerde kaarteering of aanwijzing bemerkt men bij de hypothecaire boekhouding niets. Zooals het ook zijn moest. Bij splitsing wegens overdracht wordt achter het oude perceel alle nieuwe perceelen en achter het nieuwe perceel, alle oude perceelen vermeld. Zooals het ook zijn moest. Bij splitsing wegens grensregeling voldoet het systeem niet. De instructie wil verwijzing van de afgesneden gedeelten volgens het terrein; de hypothecaire boekhouding komt in de war, want de hypotheken, die voor de grensregeling op ieder perceel af zonderlijk drukten, drukken volgens de registers nu op de beide perceelen. De regeling is verder in strijd met het bepaalde in de aanschrijving van 22 Mei 1912 n°. 21 Reg. (Is deze aan schrijving niet meer van kracht?) Door dit laatste voorschrift op te volgen blijven de hypothecaire registers in orde. Men verwijst eenvoudig de overgegane gedeelten niet, wanneer deze van zoo geringe waarde zijn, dat van een grensregeling mag worden ge sproken, wel wanneer de transactie onder ruiling moet worden gebracht. Ook bij de toepassing van de hierboven besproken «verande ringen in den. eigendom als gevolg van natuurlijke oorzaken geeft het systeem niet de gewenschte resultaten. De opvatting der instructie leeren wij kennen uit art. 82 laatste lid en art. 67 7e. De wet schrijft voor, dat de hypotheek op de aanwas drukt (art. 1211). Hypotheek gaat te niet, wanneer het goed te niet gaat. Het middel, dat art 67 7e aangeeft, om toch tot de bezwaardheid van de aanwas te komen (n.l. vereeniging met het perceel, waaraan is aangespoeld; is niet afdoende. Vergelijkt de bewaarder naderhand de gegevens uit de registers, geboekt over eenkomstig dat artikel, met de hulpkaart zooals hij in alle andere gevallen moet doen, als perceelen afkomstig zijn van meerdere perceelen van verschillende bezwaardheid -dan moet hij concludeeren dat het perceel door aanwas ontstaan, vrij is van hypotheek. Tenzij hij zich herinnert dat de hulpkaart was i4i Ik vat hier de grensregeling op als de Staats-Commissie Registratie dat deed. Zie ook dit Tijdschrift blz. 30,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 141