143 Het zou daarom aanbeveling verdienen nog te bepalen: I. dat de naar hun aard bewegelijke grenzen als de kanten van een duin, de oevers van een stroom, de grenzen van de zee geacht moet worden gelijk te zijn gebleven hoe belangrijk ook de opvolgende opmetingen mogen verschillen (zie art. 82 laatste lid). II. dat bij de splitsing wegens grensregeling, de grens eveneens moet worden geacht gelijk te zijn gebleven, met inachtneming van de bepa lingen der aanschrijving van 22 Mei 1912 n°. 21 Reg. H. F. van Riel. VEREENVOUDIGING IN HET VERVAARDIGEN VAN KOPIE-VELDWERK. Als gevolg van het uitvoeren van een opdracht omtrent werk zaamheden aan de grens met het Duitsche Rijk werd ik bekend met het sedert eenige jaren daar gebruikelijke systeem tot het direct vervaardigen van een kopie van de oorspronkelijke veld- aanteekeningen. Het is mogelijk, dat dit hierna beschreven systeem reeds bij meerdere collega's bekend is, toch acht ik het van be lang, het volledig in ruimer kring bekend te maken, daar het zichzelf dadelijk aanbeveelt door zijn eenvoud en door zijn absolute betrouwbaarheid. Men bezigt daar hetzelfde carbon-(Kohlen) papier, als waarvan gebruik gemaakt wordt bij het doordrukken van meerdere kopieën op de schrijfmachine. Het veldwerkpapier, dat er gebruikt wordt, is dun, meer doorschijnend en perkamentachtig en van uitstekende kwaliteit. Het zijn de formulieren nos. 2200 en 2201 van C. G. Blankertz te Düsseldorf. Men neemt twee dubbele vellen (resp. formulier n°. 2200 en n°. 2201), waarvan de eene helft bedrukt is met een hoofd van dezelfde strekking als dat, hetwelk voor komt op het veldwerkpapier, hier te lande in gebruik, terwijl de andere helft aan de buitenzijde bovenaan bedrukt is met enkele staatjes, waarin de gemeten toppuntsafstanden van ordinaten worden vergeleken met de daarvoor uit abscissen- en ordinatenverschillen berekende afstanden, terwijl onder de uitkomsten in ieder staatje de volgens «Anweisung VIII» toelaatbare verschillen worden in gevuld. De beide dubbele vellen zijn van dezelfde soort papier ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 143