144 vaardigd. Het buiten vel (formulier n°. 2200), voorzien van de letter P (preparirt) is bewerkt met een chemische stof, die het minder vatbaar maakt voor atmosferische invloeden en in den regen langer bruikbaar laat blijven, zoodat het doordrukken op het binnenvel (form. n°. 2201) meerdere zekerheid voor een goeden afdruk geeft. Een dunne, zeer gladde, zinken plaat van het veldwerk-formaat wordt goedsluitend tegen den rug binnen de beide vellen gelegd, waardoor het papier al eenigszins vast ligt en een hard ondervlak wordt verkregen, voor nauwkeuriger doordruk wenschelijk. Tusschen de twee gelijk bedrukte helften der twee vellen papier wordt nu een dubbelgevouwen vel carbon papier gelegd, natuurlijk zoodanig, dat de niet geprepareerde zijden ervan tegen elkaar liggen (men kan hiervoor ook de hier in den handel zijnde halve vellen carbonpapier gebruiken, waarvan men dus twee exemplaren tegen elkaar legt.) Het geheel legt men daarna binnen de lijst van een veldwerk-portefeuille, zooals deze in Duitschland algemeen en hier te lande hier en daar wordt gebruikt. Op deze wijze ligt de combinatie onverschuifbaar vast en verkrijgt men gelijktijdig twee getrouwe kopieën van de figuren en meetgetallen, die men het best met een potlood aanteekent van den hardheidsgraad van de bekende Faber-teekenpotlooden met ingedrukt merk 3- of 4 H. De eene kopie komt voor op het niet geprepareerde binnenvel en wel in een kleur, die nauwelijks te onderscheiden is van een donkere potloodkleur en die vrij sterk wrijven toelaat zonder dat ze onleesbaar wordt en dus ook in dit opzicht als kopie, slechts zelden ter hand genomen, volkomen bruikbaar is. Bovendien komt aan de achterzijde van de direct-beschreven helft van het geprepareerde buitenvel eene kopie in spiegelschrift voor, die dan groote diensten en uitkomst kan geven, wanneer door de eene of andere oorzaak de oorspronkelijke potloodlijn of het potlood getal onduidelijk blijkt te zijn en gelijktijdig de kopie, hierboven bedoeld, minder duidelijk mocht zijn doorgedrukt. Op den ko- piëerspiegel schijnt dan de aanteekening toch donker door, wat dus een niet te onderschatten voordeel van deze tweede kopie is. Het wil mij voorkomen, dat aan deze wijze van werken groote voordeelen zijn verbonden. Op het kantoor behoeft alleen de beschrijving van de kopie verder voltooid te worden benevens het kleuren van water, wegen en gebouwen (welke laatste ook

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 144