Prof. Mr. S. J. Fockema Andreae. Oud-Nederlandsch Burger lijk Recht. (Haarlem, 1906.) Stadrecht van Tiel van 1659, etc. T. POLÊE. VERNIEUWING VAN HET KADASTER DER GEMEENTE DIEREN. Technische bijhouding. De techniek is internationaal. Wat elders is gebleken het beste te voldoen aan de eischen, kan hier te lande voor gelijke eischen dadelijk toepassing vinden. Voor meting van uitgestrekte terreinen, waarvan het resultaat voortdurend moet bijgehouden worden, is de graphische methode veroordeeld. De kaarteering kan blijven dienen voor controle op de meting en voor de inhoudsbepaling, doch kan voor bijhouding en grensuitzettingen niet aan de eischen voldoen. De behoefte aan eene bi/houding met onverzwakte nauwkeurig heid heeft reeds sinds geruimen tijd, zoo elders als hier te lande, uitspraak gedaan ten voordeele van de methode, die het geheele resultaat zoodanig uitdrukt in cijfers coördinatendat elk grens- punt in onmiddellijk wiskunstig verband staat met alle vaste punten op het terrein aanwezig of aangebracht, die als technischen grondslag bij de metingen ook die ter bijhouding dienen. In de meeste terreinen wordt dit resultaat langs den kortsten weg bereikt door de theodoliet-polygonale meting. Aangezien daarbij de veelhoekstrekken zich nauw aansluiten bij het beloop der eigendomsgrenzen, is ook de kans groot, dat de op het terrein duurzaam verzekerde veelhoekspunten langen tijd dienst kunnen doen als uitgangspunten voor bijhouding, hoewel zulks geenszins noodzakelijk is. Het algemeen wiskunstig verband toch brengt mee, dat dit zich voortplant op ingelaschte nieuwe veelhoeks- punten, zoodat ook deze in onmiddellijk wiskunstig verband staan met alle grenspunten. Het is voor dat algemeen verband niet noodig, reeds dadelijk de meting van alle grenspunten op de algemeene assen der coör dinaten om te rekenen (elke veelhoekszijde of meetlijn vormt een nevenas), doch wel behoort, zoowel bij metingen ter bijhouding 14

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 14