I5° Wanneer men wil onderzoeken welke bate zekere ambtelijke verrich tingen zuiver voor de schatkist opleveren, ten einde naar de uitkomst te beoordeelen of zij al dan niet moeten worden voortgezet, dient men als kosten te beschouwen de uitgaven die komen te vervallen, indien de be doelde verrichtingen worden gestaakt. Voorts zullen eenerzijds de bruto- ontvangsten, anderszijds de kosten, over hetzelfde tijdvak moeten worden berekend. Een en ander is in het artikel van den heer Boer niet voldoende in het oog gehouden, met dit gevolg, dat een uitkomst is verkregen die niet als juist kan worden beschouwd. Volgens een globale berekening, die aan het Departement van Finan ciën is gemaakt, heeft de opsporings- en bijhoudingsdienst der grond belasting (gebouwde eigendommen) voor het tijdvak 19041913 een zuivere bate van ongeveer 7 millioen aan de schatkist verschaft, waarbij dan nog in aanmerking is te nemen, dat ook de opcenten der provinciën en gemeenten daardoor meer hebben opgebracht. Aangezien de eerste vraag ontkennend is beantwoord, behoeft de tweede geen nadere over weging. Het zal wel duidelijk zijn dat met dit antwoord deze belang rijke aangelegenheid, belangrijk niet alleen voor de betrokken dienstvakken maar vooral ook voor de belastingbetalers, niet afgedaan is! In het vorig jaarverslag werd melding gemaakt van een aanval van de zijde der Vereeniging van Hypotheekbewaarders op onze ge schiktheid en benoembaarheid tot Bewaarder. Ons daarop verzonden request van 27 Juli 1918 is in extenso in dat verslag opgenomen. Sedert heeft het bestuur op twee audiëntie's gelegenheid gehad ons goed recht op het Bewaardersambt met zakelijke argumenten te bepleiten. En met voldoening mag worden geconstateerd dat in het afgeloopen jaar ook onder dezen Minister een kadaster ambtenaar tot Bewaarder is benoemd. De opsomming van de omstandigheden, die ons moed geven met vertrouwen voorwaarts te gaan zou niet volledig zijn indien ten slotte niet een kort woord gewijd werd aan de nieuwe frissche geest die zich het laatste jaar onder onze leden geopen baard heeft. Onze gedenkwaardige protestvergadering van 29 Maart 1919 te Utrecht spreekt in dit opzicht boekdeelen. En uit het feit dat het initiatief tot deze vergadering is opgekomen uit den boezem der vereenigingj èn uit het overweldigend drukke bezoek, blijkt wel ten volle dat deze protestvergadering tegen de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 150