als samengestelden vorm, volgens de aan het photogram zelf te ontleenen gegevens. De bruikbaarheid van het «luchtbeeld» steeg daardoor aanmerkelijk in waarde en thans kan worden aangenomen, dat de Photogrammetrie uit luchtvaartuigen vooral uit vliegtuigen ten opzichte van de nauwkeurigheid der te bereiken resultaten niet achterstaat bij de gebruikelijke terrestri- sche topographische methoden en daarenboven wat een belang rijke factor is veel goedkooper is dan deze. Wanneer men te doen heeft met vrij vlak en open terrein, kan reeds veel worden bereikt door enkelvoudige opneming op bepaalde hoogte met eene loodrecht gerichte camera van gegeven brandpuntsafstand. Bij eene grootte der platen van 13 X c.M. en een brandpuntsafstand van 50 c.M. geeft het luchtbeeld dan resp. Vlieghoogte. Oppervlak. bij 1000 M. eene afbeelding van 9,36 H.A., op de schaal van 1 a 2000 1250 14,625 2500 2500 58,5 5000 4000 149,76 8000 5°°° S x 234 D IOOOO Naar behoefte der omstandigheden kunnen meerdere luchtbeel den naast elkander tot een geheel worden vereenigd en zoonoodig kunnen ze langs photographischen weg worden vergroot, om er gemakkelijker de afstanden aan te kunnen ontleenen, welke men wenscht te gebruiken bij de samenstelling eener overzichtskaart voor een bepaald doel. Een dergelijk luchtbeeld kan dus goede diensten bewijzen ter verkrijging van een overzicht van de een of andere oeconomi- sche eenheid, bijv. van een complex van fabrieksgebouwen, eene boerenhofstede, een landgoed met niet al te veel park vegetatie, enz., doch ook de opneming bij groote vlieghoogte van om- vangrijke en meer beboschte terreinen kan waardevolle bouw stoffen leveren voor de vervaardiging van eene overzichtskaart ten behoeve van de voorbereidende werkzaamheden van belang rijke ondernemingen. Wat op vlak en open terrein met een goed luchtbeeld kan worden bereikt, kan blijken uit de mooie opneming onder Westzaan door de photographische afdeeling van ons vliegkamp te Soesterberg. (Vlieghoogte 1709 M., Brandpuntsafstand 42 c.M.) 152

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 152