153 Wel is waar is de toepassing der luchtphotogrammetrie beperkt tot topographische doeleinden en kan het luchtbeeld dus geen gegevens leveren voor de samenstelling eener kadastrale kaart, doch wel kan er partij van worden getrokken ter verkrijging van een overzicht over velerlei zaken, welke niet op eene kada strale kaart behooren voor te komen en toch van veel belang zijn, bij de beoordeeling der waarde van de een of andere oeco- nomische eenheid. Regierungslandmesser Birr oppert dan ook in «Zeitschr. f. Verm.» 1919, S. 260 het denkbeeld, dat in het belang van het grondcrediet aan ieder kadasterkantoor tevens eene volledige serie «luchtbeelden» van elke oeconomische eenheid aanwezig zou moeten zijn (liefst stereoscopische en dus ook stereoscopisch te bekijken) en dat daarvan even als van de gewone kadastrale gegevens ook «uittreksels» van Rijks wege zouden moeten worden verstrekt. Wanneer het terrein niet behoorlijk vlak is, kan men met eene dergelijke enkele opneming niet volstaan; het is dan noodig om van minstens twee verschillende standplaatsen uit eene opneming te doen en de onderlinge ligging dezer verschillende luchtbeelden op het oogenblik der opname moet vrij nauwkeurig bekend zijn. Om de plaats van de camera in de ruimte te bepalen, worden nu op het luchtbeeld de coördinaten uitgemeten van de beelden van drie of meer gegeven aardsche punten ten opzichte van de assen gaande door het «hoofdpunt» van het luchtbeeld; in verband met den brandpuntsafstand van het objectief kunnen hieruit dan de ruimtecoördinaten van de plaats der opneming langs verschillende wegen worden afgeleid. De uitmeting van de beeldpuntscoördinaten op het luchtbeeld heeft microscopisch plaats met behulp van een comparator, daar deze coördinaten zoo mogelijk tot op 0,02 m.M. nauwkeurig moeten zijn. De verwerking dezer luchtbeelden tot eene kaart met hoogte- krommen vordert nogal tijd; ter bekorting van den arbeid kan weder gebruik worden gemaakt van een op bizondere wijze geconstrueerden «beeldmeettheodoliet», waarmede door instel ling van den kijker op bepaalde beeldpunten van het op brand puntsafstand der camera behoorlijk georiënteerd opgestelde lucht beeld de horizontale- en verticale hoeken der stralen naar deze punten rechtstreeks op de randen van dezen theodoliet kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 153