155 BOEKBESPREKING. a. Taschenbuch der Landmessung und Kulturtechnik. Band III des Kalenders für Landmessungswesen und Kulturtech nik. StuttgartVerlag von Konrad Wittwer, 1919. Preis geheftet 6 Mark. Zeer veel wetenswaardigs bevat dit derde deel van den door Prof. Curtius Müller te Bonn uitgegeven «Kalender für Land messungswesen und Kulturtechnik» en eene belangrijke verbete ring moet het worden geacht, dat dit derde deeltje thans als Taschenbuchafzonderlijk verkrijgbaar wordt gesteld, daar de inhoud ervan gedurende meerdere jaren zijn nuttige rol zal kunnen vervullen. Een breede staf van geleerden heeft medegewerkt bij de samen stelling van dit handige boekje, dat in een 330 tal bladzijden een mooi overzicht geeft op het gebied van «Landmessung», «Landeskulturtechnik» und «Bautechnik». Eerst wijdt Prof. Dr. Vogler een 8 tal bladzijden aan de «Ausgleichungs- rechnung», daarna Prof. C. Müller 46 pag. aan «Instrumenten- kundex. Dan komt een geheel nieuw hoofdstuk, waarin Prof. Dr. Galle de «Grondbeginselen der Aardmeting» behandelt. Formules worden gegeven voor de «Zwaartekrachtskompo- nenten», de «Hoofdtraagheidsmomenten», de «Aard- sphaeroïde,» etc., etc., tetwijl verder wordt gewezen op de beteeke- nis der «Loodafwijkingsvergelijkingen», bij de berekeningen betreffende bepaalde gedeelten van het oppervlak der «Geoïde» en de vereffening van een astronomisch-geodetisch net in verband met de vergelijkingen van Laplace voor punten, waarin tevens «Lengte» en «Azimut» zijn bepaald. Prof. Dr. Samel sluit hierbij aan met een hoofdstuk over de bepaling van «Tijd», «Breedte» en «Azimut» met behulp van Zon en sterren, gevolgd door een lijvig artikel over «Trigonometrische Puntbepaling». Onder de verdere hoofdstukken zijn vooral die over «Abstec- kungsarbeiten», en «Nivellieren» nog al omvangrijk; zeer lezenswaardig zijn ook de bladzijden gewijd aan «Photogram- metrie» (ook uit de lucht). Afd. A. sluit met een overzicht der «Coördinatensystemen» in de grootere Duitsche Staten en met eene lijst der «Hoogte-Nulpunten» in Europa, ten op zichte van den middelbaren zeestand voor Amsterdam.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 155