'56 In Afd. B. zijn dan nog een 12 tal hoofdstukken gewijd aan onderwerpen op het gebied van «Kuituurtechniek» en «Bouw techniek»; vele figuren verduidelijken ook hier den tekst, die verder een schat van formules en gegevens bevat. Wij twijfelen niet of dit «Taschenbuch» zal zich spoedig in veler handen bevinden. T. POLÊE. b. Fünfstellige natürliche Werte der Sinus- und Tangen- tenfunktionen neuer Teilung für Maschinenrechnen. Bearbeitet von Ing. F. Balzer und Grundbuchgeometer H. Dettwiler. Stuttgart, Verslag von Konrad Wittwer, 1919. Preisgebunden 10 Mk. 55 Pfg. Dit tafelwerk is eene met de waarden der tangentenfuncties vermeerderde uitgave van het in 1910 te Zurich verschenen werkje van Fr. Balzer, getiteld: «Fünfstellige polygonometrische Tafeln für Maschinenrechnen»; daar dit werkje reeds sedert lang is uitverkocht en nog steeds wordt gevraagd, werd besloten tot de uitgave van het onderhavige meer volledige werk. De waarden voor sinus, cosinus, tangens en cotangens zijn opgenomen van minuut tot minuut, terwijl de tafeltjes ter zijde van de pagina's de verschillen aangeven van 10 tot 10 secunden. Elke bladzijde omvat 50 minuten (V2 gr.) zoodat de tafel zich prettig laat gebruiken; evenals zijn voorganger, zal ook dit werk wel spoedig de gewenschte verspreiding vinden. T. Polée. BOEKAANKONDIGING. Meten en Waterpassen. Een handleiding tot het land meten, waterpassen, peilen en stroomsnelheidmeten door B. Hel weg. Arnhem, S. Gouda Quint, 1918. Prijs 1,40. Bij het gereedmaken voor de derde uitgave van Plasschaerts Waterbouwkunde werd het gedeelte handelende over «Landmeten en Waterpassen» geheel herzien en stelselmatig omgewerkt en uitgebreid tot een zelfstandig afgerond geheel, zoodat dit als een afzonderlijk werkje ook in den handel kon worden gebracht ten behoeve van belanghebbenden, die niet bepaald tot de Water bouwkundigen behooren. De bewerker B. Helweg, assistent aan de Technische Hooge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 156