als bij de algemeene hermeting rekening te worden gehouden met de wenschelijkheid, dat elk grenspunt langs een korten een- voudigen weg in coördinaten kan berekend worden. Vermeden moeten daarom worden aanmetingen in de richting van een grens lijn of verlengde huis, zonder het grenspunt of de huishoek tevens door eene loodlijn op de veelhoekszijde of de meetlijn te bepalen. Moeten oude grenspunten worden uitgezet door middel van nieuwe vaste punten, dan zullen de eerste vooraf berekend moeten worden ten opzichte der nieuwe veelhoekszijden of meetlijnen, wat in den regel zal neerkomen op eene transformatie van coör dinaten, een uiterst eenvoudig werk, dat een geroutineerd land meter op het terrein zal verrichten, indien hij anders een over bodige tweede reis naar het terrein zou moeten maken. Het is wel bijna overbodig op te merken, dat de landmeter, belast met de bijhouding van het eigendomskadaster, voorzien zal zijn van een theodoliet voor veelhoeksmeting, en van alle andere gereedschap en werktuigen, die bij de hermeting hebben gediend; dat hij beschikt over kadsteenen, tegels, straatkastjes enz. door de zorg van het gemeentebestuur op meerdere plaatsen in de gemeente ter beschikking gehouden enz. Bij het ontwerpen der grondslagen van het eigendomskadaster van Dieren heeft steeds als eerste vraag voorop gestaan, hoe het nieuwe kadaster bi/ te houden met onverzwakte nauwkeurig heid? Hoe dat vraagstuk is opgelost, voor zooveel betreft de ver zekering van vaste punten, werd reeds vroeger uiteengezet.1) Deze oplossing geldt natuurlijk alleen voor gronden en toestanden als te Dieren worden aangetroffen. Wie in dit opzicht streeft naar eenvormigheid voor een geheel land, zal niet licht een praktische oplossing vinden. Wat geschikt is voor vaste zandgronden deugt nog niet voor drassigen veengrond, of voor de bebouwde kom eener stad. Zelfs in Dieren is geen eenvormigheid. In de dorps kom werden een aantal ijzeren kastjes geplaatst, waaronder deels een kadsteen, deels slechts een tegel op geringe diepte werd geplaatst, indien de verharding van den weg van dien aard was, dat vorstvrije plaatsing van den tegel niet noodig werd geacht. Naar gelang de omstandigheden en toestanden anders zijn, zal i5 Zie Tijdschr. van K. en L. Jaarg. XXXII (1916), Blz. 150 etc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 15