166 Junushof, waar in prettige stemming en hoopvolle verwachting het oogenblik der opening werd verbeid. De voordrachten der kadastrale lectoren werden voorafgegaan door eene rede van Prof. Diep er ink, Voorzitter van het College van bestuur van den Landmeterscursus, waarin de totstandkoming van den cursus werd geschetst als een feit van groote beteekenis, zoowel voor de Landbouwhoogeschool, als voor het Kadaster, wiens ambtenaren reeds een lange reeks van jaren hebben geijverd voor eene doelbewuste opleiding. Uiteen werd gezet, welke eischen aan den landmeter van den tegenwoordigen tijd moeten worden gesteld, ten opzichte van zijne wetenschappelijke vorming met het oog op de doorvoering bij zijnen arbeid van de nauwkeurig heid, bereikt bij de nieuwe Rijksdriehoekmeting, eene voorwaarde van zoo groote beteekenis bij de toenemende waardevermeerdering vau den grond. Gewezen werd verder op het feit, dat de openbare meening als ware het een axioma aan het kadaster den eisch stelt, dat de rechten van den eigendom bij het kadaster veilig moeten zijn, in zooverre het de vastlegging der grenzen betreft en hunne reconstructie, wanneer zij verloren mochten zijn geraakt. Moge de vraag of een eigendomskadaster mogelijk is, met recht een strijdvraag zijn geweest, de ervaring, bij de proefhermeting te Dieren opgedaan, bevestigt de technische mogelijkheid. Groot is ook het aandeel van den landmeter in de bijhouding der boekhouding van den grond; hij verschaft de gegevens om die boekhouding ongestoord voort te kunnen zetten. Eene grondige kennis van administratief, burgerlijk en agrarisch recht is daarvoor noodig. Eischt het gemeenschapsbelang eene verbeterde indeeling van den bodem, dan komt de landmeter slechts zelden alleen als registrator van den wil der partijen op het terrein, doch meer als den raadsman naar wiens inzichten, ten opzichte van de bodem-indeeling, men zich gaarne zal voegen. Voor den landmeter mag dit nooit alleen een mathematisch probleem zijn; den grond zal hij moeten beschouwen als onderdeel der ruimte, als woon plaats van den mensch en als productiefactor. De waardever meerdering van den grond en het grootere gewicht, dat in den huidigen tijd aan de gemeenschapsbelangen moet worden gehecht, brengen mede, dat met eene technische vorming alléén voor den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 166