167 landmeter niet kan worden volstaan. Hij zal zich toe moeten leëfgen °P de studie der oeconomie, landhuishoudkunde en statistiek, op geologie, akker-, weide- en boschbouw, op grondverbetering en cultuurtechniek. Van buitengewone beteekenis zal deze studie zijn, als men hier te lande tot nieuwe indeeling van den bodem op groote schaal, de ruilverkaveling, overgaat. De landbouwhoogeschool is daarom de meest geschikte plaats voor de opleiding tot landmeter, omdat daar in bijna al de vereischte vakken colleges worden gegeven. Spreker herinnerde aan den verdienstelijken arbeid voor de totstandkoming van den landmeterscursus verricht door de heeren E. J. A. Wjeijgers, Dr. K. H. M. van der Zande en E. J. Kempees en besprak voorts de plaats, die de cursus in de Landbouwhoogeschool inneemt. Hij achtte die niet voldoende duidelijk omschreven en meende, dat eene nadere regeling niet achterwege zou kunnen blijven. Men gunne den Landmeters cursus echter eerst eenigen tijd voor rustigen arbeid. De ervaring zal dan den juisten weg tot reorganisatie leeren kennen en deze zal dan wellicht blijken te zijn: de vorming van eene geheel menwe studierichting aan de Landbouwhoogeschool. Hierin ligt volgens spreker de groote beteekenis van de totstandkoming van den landmeterscursus. Lector H. F. van Riel hield daarna eene voordracht over het vraagstuk der Ruilverkaveling, dat reeds tal van jaren in Neder land om eene bevredigende oplossing vraagt. Veel is ook hier te lande reeds gewerkt aan de voorbereiding en het verst ging daarbij het Ned. Landbouw-Comité, dat een wetsontwerp met memorie van toelichting, geheel gereed, aan de Regeering heeft aangeboden. De N,ed. Heide-Maatschappij bracht langs con- tractueelen weg ruilverkaveling tot stand van de Ballumer Mieden, doch stuitte bij andere plannen op gebrek aan een stemmigheid. Spreker wees op de eigenaardige indeeling van vele terreinen, o.a. bij Staphorst, waardoor veel grond onbenut blijft liggen; bij zulke toestanden kan ruilverkaveling slechts uitkomst geven, doch in ons land heeft deze bewerking totnogtoe geen burgerrecht verkregen. In Eng"eland bestond reeds sedert eeuwen de mogelijkheid om tot ruilverkaveling te komen; van 17091869 werd ongeveer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 167