168 1h gedeelte van de totale oppervlakte van dit land aldus behandeld. Ook in Duitschland nam deze bewerking eene enorme vlucht en in 1901 waren in Pruissen 21 millioen H.A. van de 24V2 mill, bebouwbare oppervlakte opnieuw verkaveld. De Fransche wet geving op dit gebied dateert eerst van de laatste jaren, doch juist over deze wetgeving wenscht spreker een en ander mede te deelen, om daarna na te gaan in hoeverre zij perspectieven heeft geopend, voor ecne desbetreffende wetgeving hier te lande. Op zich zelfstaande ruilverkavelingen kwamen reeds eeuwen ge leden ook in Frankrijk wel voor, zoo bijv. die van Rouvres bij Dijon (1679 tot 1704), in Lotharingen, (Roville, 1771), voorts die van den landmeter Gorce te Nancy (in i860), waar men met vrijwillige ruilverkaveling te doen had. In 1898 is bij de kadasterwet toegestaan, dat belanghebbenden zich kunnen vereenigen tot «associations syndicates libres»; dat men niet verder ging en niet op het voetspoor van Duitsch land en Engeland gedwongen ruilverkaveling voorschreef, wan neer eene meerderheid daarvoor was te vinden, vond zijn oorzaak niet alleen in de persoonlijke meening der leden van de «Com mission extra-parlementaire du Cadastre», die bedoelde wet hebben voorbereid, doch ook in de omstandigheid, dat het volk niet rijp bleek te zijn voor dergelijke maatregelen, daar bij eene desbetreffende voor het geheele land geldende enquête, slechts 4 Departementen «ruilverkaveling» noodzakelijk achtten. De oorlogstoestand noopte ook hier om de bezwaren tegen eene wettelijke regeling te overwinnen; groote volksbelangen stonden op het spel, zoowel de voedselvoorziening als de mogelijkheid om door verhoogde productie, trots de vermindering van de besghikbare werkkrachten, het door Frankrijk geleden kapitaal verlies te dekken, eischten bijzondere maatregelen en met Franschen geest, Fransch enthousiasme én Fransche welsprekendheid slaagde Dr. C. Chauveau, senator van de Cöte d'Or, er in een door hem in aansluiting aan de Luxemburgsche wetgeving samen gesteld wetsontwerp in 1918 de baan te effenen naar het Journal officiel. Spreker zette de voornaamste bepalingen dezer wet uiteen, waarbij nog op een lichtpunt werd gewezen n.l. de noodwet van 6 Maart 1919, regelende de bepaling der eigendomsgrenzen in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 168