de verwoeste streken. De voor deze aangelegenheid gemeente- gewijze samengestelde commissies zoowel als de meerderheid der eigenaren kunnen desgewenscht een voorstel doen, om door middel van ruilverkaveling tot een geordenden toestand te komen. Dat de nieuwe Fransche wetgeving, wat het algemeene schema aangaat, een richtsnoer zou kunnen zijn voor onzen wetgever, kan spreker niet beamen; de Fransche wetgever heeft steeds een spook voor oogen gehad, de «verduitsching» van zijn admini stratieve systeem en de «Behörde-vrees» heeft hem zoodanig bevangen, dat hij tot een ander uiterste is overgegaan, n.l. de volkomen vrijheid der belanghebbenden in de uitvoering van het werk. Spreker acht deze Fransche richting voor Nederland verwerpelijk, want naast de bijzondere belangen van den grond eigenaar moet ook het algemeen belang worden behartigd en niet steeds loopen deze verschillende belangen parallel. Wat de vereischte meerderheid betreft kan spreker niet meegaan met den Franschen auteur, doch evenmin met de Nederlandsche ontwerpers; hij wil de eerste ruilverkavelingen doen uitvoeren in kleinen kring, met menschen, die voor de zaak zijn gewonnen, zoodat slechts weinigen den dwang der wet behoeven te gevoelen. Eene meerderheid van minstens 2h, liever nog van 3/4 zou hij daarom willen voorschrijven. Ten opzichte van het recht, achtte spreker de bepalingen der Fransche wet, dat alle aanspraken, die anderen op het goed kunnen doen gelden, na ruilverkaveling moeten worden verhaald op de perceelen, die voor de oude in de plaats zijn gekomen, de meest bruikbare grondslag. In het Nederlandsche ontwerp zijn de typische eigenschappen van de ruilverkaveling niet tot hun recht gekomen; de Fransche wetgever huldigt de opvatting, dat ruil verkaveling eene overheidsregeling is van den eigendom in het algemeen belang. Het lichamelijk substraat van het recht wordt verschoven, het recht zelf met al zijn functiën en zijn vollen inhoud blijft in stand, zooals Prof. Valckenier Kips zich uitdrukt. Lector A. van der Deure, Jur. Cand. sprak vervolgens over het Torrensstelsel in Suriname. De beide stelsels van wet geving, welke reeds eeuwenlang met betrekking tot vervreemding en bezwaring van onroerende goederen hebben gegolden, n.l. het 169

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 169