- ook de verzekering anders moeten zijn. Hier ligt nog een ruim veld ter onderzoek en bewerking open. Onder Dieren is er naar gestreefd vaste punten zoodanig te bepalen, dat zij gemakkelijk te vinden zijn en naar vorstvrije plaatsing van den tegel onder vermijding van het gevaar voor verschuiving of verzakking. Zijn vaste punten verloren gegaan of hunne verbindingslijnen onderschept, zijn voor uitbreiding der dorpskom, voor belang rijke verkavelingen, voor aanleg van nieuwe werken e. d. nieuwe vaste punten noodig, dan worden deze op dezelfde wijze bepaald en berekend als bij de hermeting, terwijl verdwenen of vervangen punten worden afgevoerd. Daartoe zijn de coördinaten van alle vaste driehoeks-veelhoeks en meetpunten opgenomen in een register, dat bijgehouden zal worden op gelijksoortige wijze als het reg. 71. Behalve de genoemde vaste punten zijn nog huishoeken als zoodanig bepaald. Waar bij huizen plinten of andere uitsteeksels aanwezig zijn, werd de versnijding daarvan met den beganen grond als scherp begrensd punt aangenomen. Het aantal derge lijke vaste punten hangt af van de omstandigheden en kan bij de bijhouding vergroot of ingekrompen worden. Dit soort punten werd bepaald met een dubbel doel, n.l. om daaraan eigendoms- grenzen, in de nabijheid gelegen, vast te leggen en om de plaats van een verdwenen kadsteen nauwkeurig te kunnen bepalen orfi zonder veel tijdverlies uit te kunnen maken of de tegel nog aan wezig is. Bepaling van die vaste punten zonder geregelde bij houding zou op den duur slechts onzekerheid en verwarring hebben gesticht. De vastgemeten huishoeken worden wel op alle stellen plans als zoodanig aangeduid, doch het bijblad dient in het bijzonder voor de bijhouding. Een huishoek zou daarop niet gekaarteerd en dus ook niet bijgehouden kunnen worden, indien slechts aan meting, geen vastmeting (bij voorkeur door een loodlijn) had' plaats gehad. Bij de hermeting van Dieren is men daarom van de onvolledige of niet gecontroleerde aanmeting terugge komen. De vastgemeten huishoeken zijn in den regel niet in coördinaten berekend; waar zulks wenschelijk zal blijken, kan die berekening in weinig tijd worden verricht. Doch het aantal kadpunten is zoo groot, dat aan die berekening geen behoefte bestaat. i6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 16