17° negatieve en het positieve stelsel, werden uitvoerig door spreker geschetst. Het negatieve stelsel, ontleend aan het Romeinsche recht, heeft tot motto: «nemo plus juris in alium transferre potest, quam ipse habet» «niemand kan meer recht aan een ander overdragen, dan hij zelf bezit« terwijl het positieve stelsel, wortelende in de Germaansche rechtsbegrippen, tot hoofd strekking heeft: de bescherming van den verkrijger ter goeder trouw. Hopelooze verwarring was zoowel in het Romeinsche rijk zelf als daarna in de landen, die het negatieve stelsel overnamen, vaak een gevolg van de aanvaarding van het Romeinsche beginsel, zoodat. in de vorige eeuw allengs het positieve stelsel weer meer op den voorgrond kwam. Met name het Torrensstelsel, de gemoderniseerde vorm van het positieve stelsel, vond dra overal voorstanders, wegens zijn eenvoud en zekerheid en omdat het zoo geheel beantwoordt aan de eischen van het verkeer. Spreker wees er op, dat in Nederland nog steeds de aanhangers van het negatieve stelsel de meerderheid vormen, hoewel des kundigen waaronder de kadasterambtenaren algemeen van oordeel zijn, dat hervorming dringend noodig is. Een verblijdend verschijnsel noemt spreker het feit, dat eerst daags in Suriname het Torrensstelsel zal worden ingevoerd. Na eene beschrijving van de verwarring en onzekerheid, welke tegenwoordig met betrekking tot den grondeigendom aldaar heerschen, gaf spreker eene zakelijke uiteenzetting van de wijze waarop de «ontwerp»-grondboek-verordening is ingericht en hoe deze in de practijk zal werken. Hulde werd daarbij gebracht aan den Heer I. Boer, Hzn., Ingenieur-verificateur van het Kadaster te Arnhem den ontwerper dezer Surinaamsche grondboek-verordening voor alles wat hij in het belang der rechtszekerheid van den grondeigendom heeft verricht. Zoowel de rede van Prof. Diepe rink als de voordrachten der beide Lectoren hopen wij in de eerste aflevering van den vol genden Jaargang van ons Tijdschrift «inextenso» mede te deelen; onze hope, om dit reeds nu te kunnen doen, bleek eene ijdele te zijn, zoodat wij ons onder de gegeven omstandigheden, zeer tot onzen spijt, voorloopig tot eene zeer verkorte weergave van den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 170