'7' inhoud dezer voor het Kadaster zoo hoogst belangrijke voordrachten hebben moeten beperken. «Tandem fit surculus arbor»! Wees Prof. Dieperink in zijne hierboven aangehaalde rede er op, dat eene nadere regeling betreffende den landmeterscursus niet achterwege zal kunnen blijven, ook de Rector-Magnificus Prof. Abe r son gaf in zijne rede, bij gelegenheid der overdracht van het Rectoraat, als zijne meening te kennen, dat ten opzichte vAn den Landmeterscursus eene abnormale regeling tot stand is gekomen, welke in dier voege zal moeten worden herzien, dat de cursus een werkelijk onderdeel, als afzonderlijke studierichting, aan de Landbouwhoogeschool uit maakt. Terecht zegt Prof. Diep er i nk, dat de ervaring den juisten weg voor deze reorganisatie zal moeten doen kennen; men geve den cursus dus eerst eenigen tijd van rustigen arbeid. Laten wij echter hopen, dat de tijd spoedig moge komen, waarop dit einddoel zal worden bereikt en dat te zijner tijd tevens voor onze landmeters de baan moge worden geëffend, om, na volbrachte studie, evenals bijv. hunne collega's in Beieren ook te kunnen promoveeren tot «Doctor Landmeter». De cursus wordt thans gevolgd door een 30-tal studenten 2), die allen eens landmeter van het Kadaster hopen te worden totnogtoe hebben zich geen candidaten aangemeld, om zich in de landmeetkunde te bekwamen, ter uitoefening in vrij beroep. Onder bovengenoemd 30-tal zijn 10 adspirant-landmeters van het Kadaster, welke nog een cursus van 1 jaar zullen volgen, 10 adsp. landmeters, welke den volledigen 3-jarigen cursus zullen door- loopen en 10 candidaten volgens de nieuwe regeling. De geringe uitgestrektheid van ons land brengt mede, dat hier betrekkelijk weinig op grootsche leest kan worden geschoeid, doch er is veel, waarin ook een klein land groot kan zijn en juist op het gebied der geodesie kunnen wij met trots bogen op mannen van beteekenis. Zoover de beschaving gaat en trigonometrische puntbepaling toepassing vindt, gaat ook de naam van onzen Snellius, wiens «problema» daarbij ten grondslag ligt en naarmate de «Inter- Zie nader hierover het artikel »De opleiding der Landmeters in Pruisen en Beieren, BIz. 119, etc. van dezen Jaargang van ons Tijdschrift. 2) Zie de namen dezer eerste deelnemers aan den cursus, hierachter, Blz. 193.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 171