183 Degenen, die toestemming hadden verkregen den 3-jarigen landmeterscursus te volgen, gaven nu de voorkeur aan den cón- troleurscursus met 't oog op den veel korteren duur van dezen en niet minder om 't bezwaar te ontgaan, dat op den landmeters cursus de landbouwvakken waarschijnlijk over de heele week zouden zijn verdeeld, afgewisseld door wiskunde, landmeetkundige, rechtskundige en andere lesuren, terwijl dat bij den controleurs cursus niet het geval zou zijn. Ondanks de pogingen, die de grondbelastingambtenaren bij den Rector-Magnificus en toen die te vergeefsch bleken bij den Minister hebben aangewend, om 't volgen van dien cursus aan de landmeters te doen verbieden, hebben deze toestemming verkregen daaraan deel te nemen. Elf landmeters van het Kadaster of van de Domeinen met de standplaatsen Arnhem, Nijmegen en Den Bosch volgen nu dien cursus. De reis- en verblijfkosten en de kosten voor 't aanschaffen van leerboeken zijn voor hun eigen rekening. De surnumerairs en de adjunct-controleurs, die aan dien cursus deelnemen, krijgen daarvoor wel vergoeding. De Kadastrale vakken om ze maar eens kort aan te duiden niet medegerekend, omvat het leerplan de volgende vakken: Kennis v. d. grond; algem. en bizondere plantenteelt; bemestings leer; grondbewerking; boschbouw; ontginning; grondverbetering (zooals draineering) en tuinbouw, terwijl bovendien enkele colleges over ruilverkaveling worden gegeven. Deze vakken worden op Dinsdag, Woensdag en Donderdag onder wezen en nemen te zamen per week ongeveer elf uur in beslag. Neemt men nu in aanmerking, dat de geheele cursus van Mei tot eind October duurt en deze tijd onderbroken wordt door 2 maan den vacantie, dan zal 't duidelijk zijn, dat van de meeste vakken slechts de beginselen, de hoofdzaken kunnen worden behandeld. Bij een vergelijking met den 3-jarigen landmeterscursus, waar aan al deze vakken te zamen ongeveer 370 uur wordt besteed, terwijl de controleurscursus daarvoor ongeveer 185 uur, dus zoowat de halve tijd vraagt, is nadere verklaring overbodig. Met 't oog op den korten duur en de omstandigheid, dat 't onder wijs in de landbouwvakken niet wordt onderbroken door andere lesuren, gaven de landmeters er echter de voorkeur aan (ook in 't belang van 't Rijk) den controleurscursus te volgen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 183