Is voorbereiding van de landmeters tot schattingswerkzaam- hedën mogelijk en gewenscht? Ik had, Mijnheer de Voorzitter, deze vraag liever anders ge steld gezien: «Is 't volgen van een cursus door de landmeters, zooveel mogelijk den landmeterscursus wat de landbouw- en cultuurtechnische vakken betreft nabij komende, gewenscht en mogelijk? De inrichters van den landmeterscursus te Wageningen blijken met de eischen, die de ruilverkaveling aan den landmeter stelt, rekening te hebben gehouden. De Landmeter is voor de ruilverkavelingswerkzaamheden de aangewezen persoon. De Commissie «Ontginning», ingesteld door het Nederlandsch Landbouwcomité, draagt in het door haar in 1908 opgesteld ont werp wet op de ruilverkaveling de uitvoering op aan een landmeter, al of niet in samenwerking met een commissie. Dat ook de Regeering zich op dit standpunt stelt, blijkt uit het leerplan van den landmeterscursus te Wageningen. De landmeter die een ruilverkaveling heeft uit te voeren, kan zich om maar eens iets te noemen voor de vraag zien gesteld, of een stuk grond b.v. al of niet geschikt is voor weiland of daarvoor door afwatering al of niet geschikt is te maken. Hij moet kennis hebben op 't gebied der ontginning: Van alle hei kan men geen weiland maken of bouwland; soms is ze alleen maar geschikt voor den aanleg van dennenbosch. Dat hij hier mede rekening houdt, is bij de verdeeling onder de eigenaren van groot belang. Van niet minder belang is het vaststellen van de waarde der verschillende eigendommen. Genoeg om aan te toonen de wenschelijkheid van de kennis van de kuituurtechniek, in ruimen zin genomen. In de memorie van toelichting, behoorende bij het ontwerp van wet op de ruilverkaveling, opgesteld door de commissie «Ont ginning», waarover ik zoo even reeds heb gesproken, lezen we o.a.: «Neemt de ruilverkaveling hier te lande een vlucht slechts half zoo groot als in de Rijnprovincie deze provincie is ongeveer even groot als ons land «dan nog zal het onderwerp der op leiding van het met de uitoefening van den maatregel te belasten personeel onverwijlde voorziening vragen». 184

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 184