186 staan bij de grondbelastingambtenaren, terwijl verschillenden van hen in praktische kennis en hierbij heb ik op de eerste plaats 't oog op degenen, die uit landbouwkringen voortkomen veel grondbelastingambtenaren zullen overtreffen. En is de herziening afgeloopen, dan zal de kennis en onder vinding, opgedaan bij de herziening, weer ten goede komen aan de ruilverkaveling. Thans kan ik overgaan, M. de V., tot beantwoording van de vraag, of het deelnemen aan zoo'n cursus ook mogelijk is. Naar mijn meening bestaan er drie mogelijkheden: i°. 't detacheeren van landmeters gedurende 3 jaar te Wage- ningen, ter bijwoning van de colleges in de landbouw- en cultuur technische vakken van den landmeterscursus, terwijl de landmeters, in de omgeving van Wageningen gevestigd, van uit hun standplaats aan den cursus zouden kunnen deelnemen. 2°. Zou die detacheering zich slechts tot 1 jaar kunnen bepalen, met dien verstande, dat de vakken, waarin gedurende 't jaar der detacheering nog geen college aan den landmeterscursus wordt gegeven, of waarvan ze de lessen niet kunnen bijwonen in ver band met de samenstelling van den rooster, op een aanvullings cursus om 't zoo maar eens te noemen zouden kunnen worden onderwezen. 3°. het inrichten van cursussen op de land- of tuinbouwwintér- scholen. Ter bespreking van de mogelijkheid hiervan heb ik een onder houd gehad met den directeur der Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht, den heer van Riel tevens Rijkslandbouwleeraar. Volgens den heer van Riel zou de gewenschte cursus zeer goed aan de Rijksland- of tuinbouwwinterscholen kunnen worden ingericht, te houden b.v. drie of vier dagen per week gedurende de maanden Nov., Dec., Jan. en Februari, dus van minstens even langen duur als de controleurscursus te Wageningen. Alleen voor 't onderwijs in Boschbouw zou op sommige scholen misschien bezwaarlijk een leerkracht te vinden zijn. Doch dan zou de noodige kennis in dit leervak door zelfstudie verkregen moeten worden. Aan den controleurscursus b.v. wordt hieraan niet meer dan 17 uur in 't geheel besteed. Verder hebben enkele scholen die te Dordt b.v. te weinig ruimte. Te onderzoeken zou zijn, of dan misschien een lokaal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 186