i87 van het Kadasterkantoor tijdelijk als cursuslokaal zou kunnen worden in gebruik genomen. Naar mijn oordeel zouden de cursussen kunnen worden gehouden: aan de Rijkslandbouwwinterschool te Sittard voor de kantoren Maastricht en Roermond; aan de R. K. landbouwwinterschool te Boxtel voor de kantoren Breda, Den Bosch en Eindhoven; aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes voor de kantoren Goes, Middelburg en Zierikzee; aan die van Dordt voor de kantoren Dordt, Rotterdam, Den Briel en Gorinchem en mogelijk ook Tiel; aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Lisse voor de kantoren Den Haag, Leiden en Haarlem; aan die te Alkmaar voor Alkmaar en Hoorn; aan de Rijkslandbouwwinterschool te Utrecht voor Utrecht, Amersfoort, Amsterdam en mogelijk ook Tiel; aan die te Zutphen voor Zutphen, Deventer, Zwolle en Almelo; aan die te Leeuwarden voor Leeuwarden, Sneek en Heerenveen en eindelijk aan de middelbare landbouwschool te Groningen voor Groningen, Appingedam, Winschoten en Assen. Bij een regeling als deze zouden de nadeelen voor den kada- stralen dienst tot een minimum zijn beperkt. De bijwerking kon op tijd gereed komen; de velddienst zou slechts geringe vertraging ondervinden. Vraag ik me af, welk van deze drie plannen 't meest is aan te bevelen, dan komt 't me voor, dat 't eerste plan zeer moeilijk uitvoerbaar is, vooreerst, omdat de colleges in de landbouw- en cultuurtechnische vakken te veel zullen worden afgewisseld door wiskundige en andere vakken, waardoor voor de landmeters veel tijd verloren zou gaan; ten tweede omdat 't deelnemen aan dien cursus door alle of door een groot deel der landmeters onuit voerbaar is. Bovendien is de lange duur van dien cursus drie jaar ook nog een bezwaar. 't Meest aanbevelenswaardig lijkt me plan 2 't volgen ge durende een jaar van den landmeterscursus te Wageningen met aanvullingscursus en wel voor de landmeters, die hun stand plaats in de nabijheid van Wageningen hebben en voor degenen, die te Wageningen zouden kunnen worden gedetacheerd; en verder

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 187