De kosten der verzekering van de driehoeks-, veelhoeks- en meetpunten (aanschaffing, loonen en tijd van den landmeter in de bovenstaande eerste twee rubrieken begrepen) bedraagt: voor driehoeksmeting ƒ316 of 1.2 en voor veelhoeks- en perceel meting 2330 of 8.8% dus samen 10%. Op de kosten kan nog op verschillende wijzen bezuinigd worden, bijv. door vermindering van het aantal driehoekspunten, dat onder Dieren wat ruim moest genomen worden, verder door teekenaars te belasten met het toezicht bij de plaatsing van kadsteenen, hen de hoekmeting der veelhoeksmeting doen uitvoeren enz. Wel licht kan ook de indeeling der eigendommen in cultuurperceelen, en de aanduiding van bijgebouwen en andere bijzonderheden in den plattegrond van gebouwde eigendommen, na de invoering der ingediende wet op de grondbelasting, in hooge mate worden beperkt. I. Boer, Hzn. SCHRIJFWIJZE EN BETEEKENIS VAN HET WOORD ALIDADE». Wat onder eene alidade wordt verstaan, weet reeds vrij spoedig ieder, die de eerste schreden zet op zijne landmeetkundige loop baan en naarmate van zijne vorderingen leert hij dit onontbeer lijke onderdeel der hoekmeetinstrumenten steeds onder anderen vorm kennen; ook de geodeet en de astronoom, beschikkende over de meest volmaakte en kostbare instrumenten van den tegen- woordigen tijd, hebben nog voortdurend hunne aandacht te wijden aan de alidade, als drager van de noniën of microscopen, waar mede de randverdeelingen hunner theodolieten, universaal instru menten en grootere astronomische werktuigen worden afgelezen. Terecht mag het daarom verwondering baren, dat een woord, dat als het ware voortdurend op zoo veler lippen zweeft, zoo vaak nog verkeerd wordt geschreven. De Franschen schrijven terecht «alidade» en de Engelschen en Amerikanen eveneens; wel gebruiken de beide laatstge noemde volkeren en vaak volkomen correct de uitdrukking «vernier-frame» voor den afwijkenden vorm, dien wij ook nog kortweg als alidade bestempelen, doch voor den meer oorspronke- 2 O

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 20