lijken vorm, als bijv. bij het «vizier-liniaal» (Kipp-regel) ge bruiken zij steeds bet woord alidade en schrijven het ook in den juisten vorm. De Duitschers schrijven ten onrechte echter bijna steeds alidade; eene gunstige uitzondering daarop maakt Joh. A. Repsold, die in zijn prachtwerk «Zur Geschichte der Astronomischen Messwerkzeuge, Leipzig 1908» steeds alidade schrijft. Ook de Zwitsersche Hoogleeraar Dr. Rudolf Wolf betoogt m zijn «Handbuch der Astronomie, ihrer Geschichte und Litteratur, Zürich 1895», dat de schrijfwijze alidade moet zijn, doch geeft niet het oorspronkelijke arabische woord, doch slechts eene transscriptie, onder verwijzing naar Zöppritz en de des betreffende arabische manuscripten. (Zie Band II van zijn Hand boek, S. 19). Aan de bestendiging van de onjuiste schrijfwijze bij de Duitsche geodeten en astronomen is vermoedelijk niet geheel vreemd eene mededeeling in het «Zeitschrift für Vermessungswesen» van 1883, Band XII, Seite 355, waar Armin Wittstein, zonder nadere aanduiding van zijne bron, zegt: «Die vielfach gebrauchte Bezeichnung «Alhidade» stammt von dem arabischen el-hidad ab, das Grenzmesser, qui terminos constituunt, bedeutet». Deze overigens vage mededeeling is echter niet juist, daar het woord alidade niet moet worden afgeleid van «el-hidad», doch zooals hier onder nader zal blijken van «al-'idade», dat de be- teekenis heeft van «wijzer »-«liniaal» - «vizierliniaal» - «re- gula»-«diopterliniaal». In den oorspronkelijken vorm eindigde de alidade in het verlengde van de vizierlijn in eene toegespitste scherpe snijding ter rechtstreeksche aanwijzing van de graden en onderdeelen. De oude Nederlandsche landmeetkundigen Sems en Dou spreken in hun bekend werk dan ook terecht van den «wijzer», terwijl Morgenster in zijne «Werkdadige Meetkunst« ook naar behooren de schrijfwijze «alidade» gebruikt; in de latere Neder landsche geodetisch-astronomische literatuur komt echter vrij wel steeds de onjuiste schrijfwijze al/zidade voor, waaraan de veel vuldige raadpleging der uitgebreide geodetische literatuur onzer oostelijke buren wel niet vreemd zal zijn. Te midden van de beslommeringen van den heilloozen volkeren- krijg werd in 1915 te Halle tfoor de «Kaiserl. Leop, Carol, 21

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 21