weergave van hetzelfde woord, die bij woorden, die uit het arabisch het eerst in het spaansch zijn overgegaan, wel eens meer voor komt. Vgl. Engelmann, Glossaire de's mots Espagnols et Portugois dérivés de l'Arabe, Leyde, 1861Introd. p. XIX. 4 et p. Le (alif), n' étant qu'un signe de douce aspiration, n'est pas rendu dans 1' écriture espagnole. II en est de même du (aïn) qui représente un son guttural tout a fait propre aux langues sémitiques: Ce n'est que par exception que cette lettre dans 1' intérieur des mots est quelquefois exprimée par halhan- zaro, alhidadav. De zaak is hiermede dus volkomen opgehelderd; trouwens ook in het moderne Spaansch, zoo o.a. in het groote woordenboek der Spaansche taal van D. Vicente Sal va, wordt het woord zonder h en dus als «alidada» geschreven. T. Polêe. DE TENAAMSTELLING BIJ HET KADASTER. Aanleiding tot dit opstel was de ontvangst van de «herdrukte instructie». Aanvankelijk was het mijn plan eenige bladzijden te wijden a«.n de nieuwe bepalingen, die met den herdruk zijn binnengesmokkeld, voor zoover deze betreffen de techniek of administratie van ons dienstvak. Bij nadere overweging kwam het mij beter voor, enkele belangrijke onderwerpen, op wat ruimer voet, als afgerond geheel te bespreken. Als eerste van die onder werpen mogen hier de volgende beschouwingen over de kadastrale tenaanstelling een plaats vinden. I. De grondslagen der tenaanstelling. De tenaanstelling bij het kadaster vindt haar grondslag in de artikelen 47 en 50 der wet op de grondbelasting. Schrijft art. 47 voor dat belastingplichtig is, degeen, die het genot heeft van een gebouwd of ongebouwd eigendom, krachtens bezit of eenig ander zakelijk recht, art. 50 bepaalt, dat de kohieren moeten worden 24 In doorloopend schrift neemt de den vorm aan; de arabische karakters hebben een verschillenden vorm, naarmate zij afzonderlijk staan of wel voorkomen aan het begin, in het middeu of aan het einde van een woord. Polêe

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 24