ongemaakt overeenkomstig de uitkomsten der kadastrale leggers. Hieruit volgt de plicht der administratie te zorgen, dat de aan geslagene volgens art. 50, overeenkomt met de belastingplichtige volgens art. 47. Is daaraan niet voldaan, dan staat voor den be lastingplichtige de weg open van reclame, omschreven in art. 51. Hoe is en wordt nu die overeenstemming verkregen? Bij het inrichten van het kadaster is plaatselijk de naam van den bezitter of van den rechthebbende op zakelijk recht, waaraan bezit is verbonden, opgenomen. De wijzigingen in het bezit zouden op dezelfde wijze jaarlijks kunnen worden bijgehouden; de methode is echter nog al onslachtig en daarom is een andere weg gekozen, die in de meeste gevallen goede uitkomsten geeft. Door de kadastrale boekhouding te brengen op de hypotheek- kantoren is het op eenvoudige wijze mogelijk geworden de ge vallen van bezitsovergang, die gepaard gaat met de overdracht van eigendom of zakelijk recht, te putten uit de hypothécaire registers (art. 110, ui, 116I. K.). Gaat het bezit door erfopvolging over, dan worden de memories van successie als grondslag voor de bijhouding der kadastrale leggers gebruikt (art. 112, 116I. K.) Voor bezitswijziging wegens het overgaan der goederen van een huwelijksgemeenschap wordt opgave van belanghebbenden ver langd (art. 125). De voorschriften geven in het algemeen geen oplossing voor de andere gevallen van bezitsovergang. Voor spe ciale gevallen zij nog vervoeren naar de artt. 124, 88 al, 1 b, 130 en de aanschrijving van 9 Augustus 1916 N°. 70 Hyp. en Kad. Regel is, dat buiten de genoemde gevallen de tenaanstelling niet wordt gewijzigd, dan nadat de belanghebbenden volgens art. 51 der grondbelastingwet zich over hun aanslag hebben beklaagd of nadat gebleken is, dat de aanslag niet kan worden ingevorderd (art. 153 I. K.). De weg, die dan gevolgd wordt, is dezelfde als bij de inrichting van het kadaster, gesanctionneerd door art. 130 I. K. De bijhouding van den kadastralen legger aan het zelfde kantoor, waar de hypothecaire boekhouding wordt verricht, heeft dit eigen aardig gevolg gehad, dat men den legger is gaan gebruiken om de leemten in die hypothecaire boekhouding aan te vullen. Naar mate in den loop der tijden meer en meer is gebleken, dat het Algemeen Register een onding is, is de legger gebruikt als over zichtelijke klapper op de hypothecaire boekhouding. Wil zulk een klapper bruikbaar zijn, dan moet de tenaanstelling onvoor- 25

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 25