soms verwezen naar den Sr. 73, maar dat doet aan het principe niets af; in de naamlijst worden alle namen vermeld. Voor het zelfde doel worden ook in den legger bijgehouden zoowel alle mutaties in den blooten eigendom, als in die van het zakelijk recht, waaraan bezit is verbonden (uitgezonderd die in de bloote eigendom van beklemd goed in de provincie Groningen). De eischen van de hypothecaire boekhouding doen het «con sorten» artikel ontstaan. III. Andere consorten» boekingen. In de vorige afdeeling maakten wij kennis met de «consorten» boekingen wegens pluraliteit van gerechtigden, hetzij uit erfop volging, hetzij op grond van overgeschreven akten, waarin ver schillende personen gezamelijk als verkrijgers optreden, of waarin een goed in gemeenschap wordt gebracht. Een dergelijke boeking is rationeel. Naast deze soort «consorten» stellingen vinden wij in den kadastralen legger verscheidene anderen, op geheel andere grondbeginselen gebaseerd, die hun grond vinden deels in de kadstrale praktijk, deels in de voorschriften der instructie. Men kan van al deze boekingen zeggen, dat zij niet zijn in het belang van een goede boekhouding, meestal strijdig met de wet en in vele gevallen een ernstige belemmeri?ig zijn voor het goederenverkeer. Wij zullen de meest voorkomende in het volgende bespreken. A. Wanneer stukken grond, blijkens de laatst overgeschreven acten of primitieve tenaamstelling aan verschillende eigenaren behoorende, op het terrein zijn samengevoegd en bezeten worden door één persoon, werden in vroeger tijd die stukken grond tot één perceel vereenigd. Hoe moet nu tenaam worden gesteld? Voor de' grond belastingwet op den één en persoon als bezitter. Om het verband met de laypotheek registers niet te verliezen geeft men daarbij van de eigenaars volgens die registers een opsomming en boekt op naam van één van hen in het hoofd en consorten in de kolom der medeeigenaren. Wij hebben hier te doen met uitsluitend administratieve mede eigendom, die met de juridische niets gemeen heeft; om onmiddellijk het verschil tusschen beide in te zien bedenke men, dat bij juridische medeeigendom er steeds bijzondere rechts betrekkingen tusschen de medeeigenaren bestaan, die bij de administratieve ontbreken (zie b.v. art. 628, 1112. B. W.). 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 28