Het spreekt vanzelf, dat deze beschouwingen alleen rekening houden met het tegenwoordige stelsel. Wordt de verplichte meet brief ingevoerd en de wettelijke grensregeling, dan smelten bezits- en kadastrale grens samen tot één begrip, wettelijke grens en vervalt de onzekerheid en instabiliteit van thans. Merkwaardig is verder, dat ook in de oude tijd, toen de in-consortenstellingen als de orde van den dag waren, onmiddellijk een andere houding werd aangenomen, zoodra een acte van grensregeling in de open bare registers werd overgeschreven. Koos het publiek-burger rechtelijk geheel onverplicht-den schriftelijken vorm van grensrege ling met publiciteit, dan verdwenen de bezwaren der administratie als sneeuw voor de zon. Van consorten was geen sprake, de grens wijziging kwam in orde, zonder verwijzing der afgesneden stukken, zooals het behoort. De grens-consorten zouden eenvoudig in de leggers kunnen worden doorgehaald als zij niet door het Reg. 69 en het Reg. 69° een plaats in de hypothecaire boekhouding hadden gevondeneerst bij een vernieuwing van de hypothecaire inschrij- vingeu zullen de gevolgen als hypotheekbesmetting kuunen ver dwijnen. D. De consorten-boekingen overeenkomstig art. 38 I. K. al. 2. Deze hebben betrekking op het geval, dat de overgedragen grond, uitmakende een gedeelte van een perceel, in de overgeschreven acte niet goed is omschreven. De boekhouding op het perceel, zooals die bij het kadaster geschiedt, is alleen dan eenvoudig door te voeren, wanneer de goederen en de acten met de kadastrale aanduiding worden om schreven, en daarnaast voor de administratie die omschrijving als de eenig geldende wordt aangemerkt. De verplichting om de goederen met de kadastrale aanduiding te omschrijven bestaat alleen voor de notarissen (art. 37 2e lid v/d. notariswet). Dat de weglating dezer omschrijving bij de onderhandsche acten zelden voorkomt, is een gevolg van de moeielijkheden, die zich dan voor de partijen voordoen, wanneer zij kadastrale extracten noodig hebben. De perceelen worden dan eenvoudig niet overgeboekt en men vordert een acte van rectificatie (art. 120I. K.). Ik meen, dat deze wijze van doen in alle gevallen onjuist is. Er heeft een geldige eigendomsoverdracht met bezitsoverdracht plaats gehad. Tenminste moesten de perceelen, die in zulk een acte zijn bedoeld, worden overgeboekt op den nieuwen verkrijger als «bezitter», opdat 32

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 32