33 aan de wet op de grondbelasting worde voldaan. Maar ook voor de eigendomsboekhouding lijkt mij de juistheid der handelwijze twijfelachtig. Er heeft wettige eigendomsoverdracht plaats gehad, die blijkt uit de openbare registers. De legger als klapper op die registers, aanwijzende de tenaamstelling volgens de laatst overgeschreven acte, moest de naam van den verkrijger als eigenaar bevatten. Het spreekt van zelf, dat voor de overboeking een plaatselijk onderzoek dient vooraf te gaan, op dezelfde wijze als dit is ge regeld voor de overdracht van gedeelten van perceelen. Het tweede vereischte: het aanmerken van de kadastrale aan duiding, wanneer zij genoemd is, als de eenig geldende, is zuiver doorgevoerd in de kadastrale praktijk voor de geheele perceelen. Men zie daarvan een erkenning voor een bepaald geval in art. 122 laatste lid der instructie. Men vergelijke art. 15 van den algemeenen maatregel van bestuur, ontworpen door de Staats-Commissie- Registratie op blz. 229 en volgende van het 2« deel van haar verslag. Bij de overdracht van gedeelten van perceelen komen wij tot moeielijkheden omdat niet vaststaat, wat in dit geval onder de kadastrale aanduiding moet worden verstaan. Men zou, bij ana logie met hetgeen voor geheele perceelen wordt aangenomen, daaronder moeten verstaan de vermelding van de kadastrale ge meente, de sectie en het nummer en de vermelding «gedeeltelijk» en verder alles, wat door partijen kennelijk is bedoeld, als nadere omschrijving van deze gegevens, b.v. gemeente A Sectie B. N°. 1000 ged. oost, is ged. groot 4.80 Aré, enz. Evenmin als bij de geheele perceelen behoort een grensbeschrijving mede te tellen, evenmin als daar behoort rekening te worden gehouden met de grootte of maten van een perceel, wanneer die grootte of maten dienen als een zelfstandige omschrijving van het perceel. Dergelijke zelf standige omschrijvingen komen zeer veel voor en hebben een geheel ander doel. Noodzakelijk is zulk een omschrijving, wanneer de verkoop heeft plaats gehad onder de omstandigheden die be doeld zijn in art. 1497 B.W., art. 1520 en art. 1521 B.W. ook vinden wij dergelijke maten, wanneer de acte naast de verkoop een grensregeling bevat. Voor al deze gevallen moeten de maten uit de acte worden gepasseerd, zooals wij dat zonder nadere overweging doen, wanneer een geheel nummer wordt overge dragen (zie art. 122 I. K.).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 33