36 keur aangeeft om in het geheel geen nadere omschrijving bij te voegen. Natuurlijk moet de landmeter, die de post behandelt, ter dege onderzoeken of partijen het werkelijk eens zijn over de in-bézit- neming. Hij behoort zooveel te informeeren, dat hij zich een zelfstandig oordeel kan vormen over de beteekenis, die aan de diverse omschrijvingen moet worden gehecht, hij kan de partijen wijzen op de onzekerheid die zou kunnen voortvloeien uit de verschillen in omschrijving en in-bezitneming, maar daarmee be hoort de rol, die het kadaster in de zaak speelt,) uit te zijn. Bij grove vergissingen boeke men op den verkrijger als «bezitter», maar verder gedrage men zich naar de bedoeling van partijen. E. De nieuwe herdruk heeft de kadastrale legger met een nieuw soort consorten-boekingen verrijkt die in art. 144 zijn voorgeschreven. Onder de oude instructie kwamen die niet voor. Bij overdracht van een gedeelte van een perceel bleef dat perceel geheel ge boekt op naam van den vervreemder, tot de splitsing had plaats gehad; ook als dat eerst kon geschieden in een volgend dienst jaar. Daarvoor is alles te zeggen. Voor de hypothecaire boek^ houding heeft dit geen kwade gevolgen, omdat op de extracten steeds wordt melding gemaakt van de overdracht, die nog niet is toegepast. Daarvoor is dan ook de wijziging niet opgenomen. Maar voor de grondbelasting heeft het uitstel der splitsing dit gevolg, dat de vervreemder aangeslagen blijft en dus kan recla meeren op grond van art. 51 der wet op de grondbelasting. Dit schijnt men te hebben willen voorkomen. Art. 144 bepaalt, dat voor het eind van het dienstjaar de perceelen tijdelijk moeten worden overgeboekt op den vervreemder en consorten, den ver krijger en consorten of één der verkrijgers en consorten. Wordt daarmede iets bereikt? Ik geloof het niet. De wet op de grond belasting heft geen belasting van kadastrale perceelen maar van ongebouwde of gebouwde eigendommen. De bepaling uit de wet van 1S45, dat een medeeigenaar niet aansprakelijk is voor de grondbelasting, betreft dan ook alleen den juridischen medeeigenaar, niet degeen, die de administratie daarvoor wil boeken. Ondanks de boeking in consorten blijft de weg tot reclame ingevolge art. 51 open. En wat wordt nu bereikt? Bij de boeking op den vervreemder en consorten totaal niets. Bij de boeking op den ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 36