37 krijger en consorten, dat direct wordt gedacht aan een vergissing, die door heel wat geschrijf of gepraat moet worden opgelost. Het is het meerendeel van het publiek zonder meer duidelijk, dat het kadaster niet altijd «bij» is, dat leert de ondervinding gauw genoeg en daarin wordt gemakkelijk berust, de nieuw voorge schreven boeking vvekt onrust, men komt informeeren, reclameeren en ten slotte moet men dezelfde weg aanwijzen als vroeger om de administratieve onjuistheid uit de wereld te helpen, reclameeren op grond van art. 51 der Grondbelastingwet. De boeking op één der verkrijgers en consorten, wanneer het geheele perceel is vervreemd, kwam reeds in de oude instructie voor, waarschijnlijk is de bepaling ontstaan in verband met de oude kieswet; thans heeft hij evenmin reden als de consorten boeking bij gedeeltelijke overdracht. Daar deze boeking uitsluitend dient voor de grondbelasting is het bovendien niet altijd juist art. 118 toe te passen; men zou toch beter doen diegene in het hoofd van den legger te plaatsen, die de meeste grondbelasting betaalt. Ik wil eindigen met een kort résumé van mijn conclusies. I. De kadastrale praktijk en de voorschriften der instructie geven aanleiding tot boekingen «in consorten», die voor het doel, waarvoor de legger moet dienen heffing der grondbe lasting en klapper op de overgangen verwerpelijk zijn. II. Men stelle als regel, dat de consorten, die de legger aan geeft, juridische medeeigendom behooren te zijn. III. Vereeniging van perceelen, die in één hand worden bezeten, maar volgens de hypothecaire registers aan verschillende eigenaren behooren, worden niet toegelaten. IV. Grenswijzigingen, worden, wanner de toepassing noodig is, als «redres» behandeld. V. Voor de beoordeeling of de omschrijving van een gedeelte lijk perceel overeenkomt met de inbezitneming moge als criterium gelden, dat alleen grove vergissingen aanleiding mogen zijn de omschrijving als onvoldoende af te keuren; in alle andere gevallen moet te naam gesteld worden volgens de inbezitneming. IV. Bij onvoldoende omschrijving worde geboekt op den ver- vreemder als eigenaar, den verkrijger als bezitter. VII. De tijdelijke boeking in consorten aan het eind van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 37