43 tenaanstelling in den metingstaat, verifieert deze zoo noodig ook te velde; 30. over de controle van den Bewaarder, die in casu, behalve de verificatie te velde, overeenkomt met de controle van den I. V. Daartentegen zal de Staat bij invoering van de meet briefregeling den meetbrief zonder conlrdle hebben te accepteeren en niettemin voor zijn juistheid aansprakelijk zijn, omdat is voor geschreven, dat deze door een van zijn ambtenaren moet worden opgemaakt. Bij de vraag, op welke wijze de Staat het best tegen schade gevrijwaard kan worden, zal de keuze niet moeilijk kunnen zijn. Bijkomstige nadeelen van de meetbriefregeling zullen bijv. zijn, dat deze onderstboven zal gooien alle met zooveel zorg in de I. K. opgestelde voorschriften, waardoor gewaakt wordt voor op neming van niet beslist vaststaande en blijvende grenzen. De opneming van palengrenzen zal dan geen uitzondering meer zijn, zooals thans, maar regel. Vooral echter bij de opmeting van wegen, trams, kanalen, nor maliseeringen van rivieren en beken zal voorafgaande afpaling en opmeting een schromelijken last en kosten aan particulieren geven, waar tegenover weinig of geen voordeelen zullen staan, eerder nadeelen, want afwijking van de eerst verrichte afpaling zal niet altijd te vermijden zijn bij de eigenlijke uitvoering van het werk. Dan eerst immers worden terreinbezwaren ten volle gevoeld, overwogen en met belanghebbenden uit den weg ge ruimd; moeten er nu voor allerlei kleine afwijkingen weer akten worden opgemaakt en weer met andere meetbrieven? Ik vrees, dat er niet veel van zal komen; maar welke waarde heeft dan ten slotte de voorafgaande opmeting nog voor de juiste ligging der nieuwe eigendomsgrens? Een voorbeeld uit' de praktijk ter toelichting. In een mijner gemeenten lag een vaag begrensde en niet in kaart gebrachte buurtweg, loopende over vele perceelen veld en heide en ter lengte van ongeveer 1200 M. Na veel besprekingen werd over eengekomen, dat ieder aangrenzende eigenaar een klein gedeelte van zijn perceelen zou afstaan aan de gemeente en dat deze daarna den weg zou ophoogen, er een voetpad langs leggen en van de landerijen door slooten afzwetten. De akte van transport

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 43