44 luidt: «dat zoodanige meest waardelooze strookjes grond om niet «zullen worden afgestaan als zullen blijken te zijn ingenomen «door den reeds gedeeltelijk bestaanden en verder aan te leggen «zandweg». In dien weg lag ook een zandheuvel en om de kosten van doorgraving te besparen legde men aanvankelijk den nieuwen weg met voetpad en slooten om den heuvel heen. Toen eindelijk de nieuwe verkeersweg die daar kronkelt door de velden als een band van geluw-grys gereed was en de kadastrale op meting zou plaats hebben, bleek het, dat de zandheuvel tóch was doorgegraven en lagen er op het betrokken perceel niet een maar twee wegen kant en klaar, waarvan die om den heuvel heen natuurlijk bestemd was weer te vervallen. Welke van beide, denkt de lezer, dat zou opgemeten zijn en op den meetbrief prijken bij voorafgaande afpaling? Om ten minste met de uitvoering van het werk een aanvang te kunnen maken, zullen partijen in de toekomst wel dikwijls hun toevlucht gaan nemen tot het opmaken van voorloopige verband schriften en zullen de notarissen er tijdelijk een archief op moeten gaan nahonden, dat eigenlijk bij het kadaster tehuis behoort en dat zich bij grootere werken ook zal moeten uitstrekken over menige tusschentijds opgemaakte akte van transport. Het is nu reeds moeilijk van transacties voor verbreeding van wegen enz. akten opgemaakt en overgeschreven te krijgen in Westerwolde bijv. ligt een straatweg van ruim 20 K.M. lengte, bij welks ver harding en verbreeding voor een tiental jaren tal van eigenaren gedeelten van hun perceelen hebben afgestaan, maar waarvan tot heden, niettegenstaande er meermalen van de zijde van het kadaster op is aangedrongen, nooit akten zijn opgemaakt of overgeschreven in het Westerkwartier ligt een afwateringskanaal van 1000 M. lengte en 9 M. breedte dat in 1879 gedeeltelijk is verbreed, ge deeltelijk geheel nieuw aangelegd en waarvan ook nooit akten zijn overgeschreven zulke voorbeelden kent ieder landmeter, maar hoe zullen die praktijken vermeerderen wanneer het kadaster vooraf gaande opmeting en afpaling verlangt op kosten van partijen. Een ander bezwaar vormen de redressen; in het bestaande kadaster kan men geen nieuwe werken van eenigen omvang in-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 44