45 brengen óf men stuit op leemten in de kaart, welke in zoo'n geval tegelijk verbeterd moeten worden. Men zal geen behoorlijken meetbrief kunnen, opmaken wanneer niet eerst de hulpkaart en de verwijzing in den metingstaat zijn opgemaakt en alle daarbij zich voordoende kwesties opgelost. Spoedige afdoening, zooals de commissie zich denkt, zal dikwijls onmogelijk zijn. Is het ook niet een bezwaar, dat het kan voorkomen, dat per- ceelen eerst in gedeelte u worden gepresenteerd en bij den verkoop toch in een hand komen? Moeten zulke verkavelingen vóór den avond van verkoop reeds zijn opgemeten, moeten de meetbrieven gereed liggen en moet dan soms blijken, dat al dat werk onnoodig is geweest? Dat het opmeten op ongeregelde tijden en plaatsen van ver kochte perceelsgedeelten meer tijd en dus de aanstelling van meer werkkrachten zal vorderen bij voorafgaande meting, met haar aanhang van nota's en dubbele meetbrieven en latere toepassing, datt bij de meting en dadelijke toepassing van vele posten na elkaar in een en dezelfde rondreis en gemeente zooals thans, ligt voor de hand. De baten die de schatkist er van zal trekken zullen nihil zijn, de velddienst een ongeregeld jagen en jakkeren worden, het werk zich aan sommige kantoren, waar de akten meest op periodiek terugkeerende tijden in groot aantal tegelijk inkomen, onrustbarend en zenuwstorend ophoopen. Notarissen en partijen zullen voorzeker de Staatscommissie voor haar vinding ook niet dankbaar zijn, die hen stoort in de afdoening hunner akten, op kosten jaagt en alleen dan voordeel zal kunnen aanbrengen, wanneer contracteerende eigenaren er op uit zijn ge weest elkaar met de grenzen te bedriegen, wat naar mijn ervaring geheel met den werkelijken toestand in strijd is. Men late liever aan partijen zelf over daarvoor waarborgen te kiezen, zooals en wanneer zij die noodig achten, maar dwinge hen er niet toe. Kiezen zij dan het middel van voorafgaande uitmeting van wege het kadaster, dan komt het mij het beste voor deze meteen maar volledig toe te passen, indien het zeker is dat akte zal volgen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 45