48 sanctie te meer overbodig nu de Commissie van 1906 als eisch heeft gesteld: «de nadere omschrijving van het verkochte of be zwaarde gedeelte». Waar deze onvoldoende wordt geacht, kan immers aanvulling worden gevorderd, waar ze duidelijk is, geeft dat, ook aan den bewaarder, gelegenheid tot afdoende' controle der tenaamstelling in de metingstaten. Volledigheidshalve dient nog melding gemaakt van het op zich zelf staand voorstel van den heer Stam, inspecteur-generaal belast met het bestuur der afd. reg. en dom. aan het Departement van Financiën en lid van de Staatscommissie van 1867, dat is opge nomen in bijlage E. van het verslag dier commissie. Daarin wordt voorgesteld, dat, bij verkoop of bezwaring van een perceelsgedeelte, de bewaarder daaraan en aan het overschietende deel dadelijk in zijn registers de perceelnommers zal geven respect, volgende op het laatste nommer der sectie, waartoe het oorspronkelijk perceel behoort. Op blz. 27 van het verslag noemt de commissie een paar be zwaren tegen dat voorstel, maar al bestonden die niet, al bestonden er in 't geheel geen bezwaren, het voorstel geeft geen oplossing, de aansprakelijkheid van den bewaarder wordt er ten minste niet te beter door gedekt. Deze kan wel een zeker nommer op een be paalden eigenaar stellen in den legger, maar hij moet na het inkomen van den betr. metingstaat toch nog contröleeren of be- bedoeld nommer op de hulpkaart en gevolgelijk op het kadastrale plan ook is gegeven aan het gedeelte, dat die eigenaar in werkelijk heid op het terrein in bezit heeft. Met raadpleging alleen van zijn eigen hypothekaire registers zal de bewaarder, noch bij deze, noch bij de meetbriefregeling kunnen volstaan, wil hij, eventueel de Staat, voor schade gevrij waard worden. In resumé is dus gebleken, dat, bij verkoop en daaropvolgende bezwaring van een gedeelte van een kadastraal perceelnommèr, de hypotheekbewaarder achter dat nommer in hét reg. 69a de verwijzing stelt naar het register van inschrijving een handel wijze die zal blijven volgen ook na overname van zijn aansprake lijkheid door den Staat; maar bovendien: Ia. dat tot heden, als, na latere opneming en toepassing door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 48