57 Minder eenvoudig is het de kosten te bepalen voor de bijhouding van den kadastralen belastinggrondslag in dat tijdvak gemaakt. Zij stapelen zich niet op in eene meetkundige reeks zooals de accressen, doch vormen eene rekenkundige reeks; we kunnen volstaan met de kosten voor één jaar te bepalen en die met 10 te vermenigvuldigen. Daartoe neem ik de Staatsbegrooting voor 1919 tot grondslag. De voornaamste posten op die begrooting, welke betrekking hebben op den bijhoudingsdienst van den kadastralen belasting grondslag, kunnen zonder bezwaar worden gebracht onder de rubrieken: kadastrale boekhouding, metingsdienst of schattings- dienst, of voor die rubrieken bij raming worden gesplitst. Van enkele minder belangrijke posten werden de bedragen door in winning van inlichtingen verkregen. In het bijzonder is dit het geval met het bedrag voor den opsporingsdienst der kommiezen. Het aantal kommiezen daaraan verbonden bedraagt ongeveer 750. Deze inlichting is mij verstrekt door den dienst der directe belastingen en tevens dat ieder dier kommiezen of assistenten ge middeld minstens 2 dagen per maand besteedt aan de opsporing voor de grondbelasting (de tijd voor onderzoek aan de gemeente secretarie inbegrepen). Gerekend naar 25 werkdagen per maand maken 2 dagen ,8°/0 van den werktijd uit en matig gerekend komt een kommies of assistent den Staat jaarlijks op f 1200 te staan, zoodat de opsporingsdienst jaarlijks f12000 kost. Het resultaat van mijne kostenbepaling is (zie de tabellen). Kadastrale boekhoudingf 287.057 Metingsdienst- 1.023.826 Schattingsdienst- 334.943 Totaal f 1.645.826 De vraag is nu hoeveel moet daarvan geschreven worden op de rekening voor de grondbelasting der gebouwde eigendommen. Het kadaster heeft in 't algemeen geen doel in zich zelf, het dient in hoofdzaak voor de bevordering van den gelijkmatigen druk der grondbelasting en om eene behoorlijke boekhouding op den eigendom en de hypotheken mogelijk te maken. Ten behoeve van andere doeleinden dan de genoemde en van daarvoor gemaakte kosten trek ik van het totaal der begrooting af een bedrag van f 185.000, n.l. van de rubriek kadastrale boek-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1919 | | pagina 57